Дома Life Што е опсесија за слабеење и како може да влијае на вас?

Што е опсесија за слабеење и како може да влијае на вас?

272
0

Што е опсесија за слабеење и како може да влијае на вас?

Диетите се неконтролирани во нашето општество, поттикнати од индустријата за контрола на тежината со повеќе милијарди марки и раширеното верување дека тенкоста е поважна од здравјето. Многу луѓе се фатени во броење калории или избегнување на одредена храна во обид да изгубат тежина, но ова однесување има некои потенцијално опасни несакани ефекти.

Понекогаш губењето на тежината е добредојден несакан ефект на здрав начин на живот кој вклучува хранлива, урамнотежена исхрана и физичка активност, но во други случаи, губењето на тежината станува сеопфатно и опсесивно и може да се претвори во огромна принуда која може негативно да влијае на секојдневниот живот. .

Знаци на опсесија за слабеење

Во нашиот медиумски заситен свет, лесно е да се заглавиме во верувањето дека се пожелни само слаби тела, кога тоа едноставно не е точно. Додека урамнотежениот план на исхрана заедно со физичката активност е важен за превенција од болести, фокусирањето само на губење на тежината може да стане огромен потенцијален проблем физички и психички.

Ако се најдете преокупирани со храна на начин кој ви го нарушува животот, тоа може да биде знак за опсесија со килограмите. Други можни знаци вклучуваат:

 • Постојано следење на калориите или вкупниот внес на храна
 • Често мерење или други телесни мерења
 • Вознемиреност поврзана со одредени видови храна, како што се отфрлање на јаглени хидрати или шеќер
 • Строги правила за храна и/или вежбање
 • Чувство на вина и срам кога се јаде одредена храна
 • Губење контрола над храната, како што е прејадување
 • Следење на модните диети
 • флуктуации на тежината или јо-јо диета

Некои луѓе исто така можат да станат опседнати со јадење само она што го сметаат за здраво или квалитетно, без разлика дали е органско, веганско, не-ГМО или друго. Ова е препознаено како состојба наречена орторексија нервоза. Губењето на тежината може да следи како дел од орторексија, дури и ако тоа не била примарна цел.

Нарушување во исхраната

Нарушувањето во исхраната е ментална болест која ги исполнува специфичните критериуми дефинирани од Американската психијатриска асоцијација (АПА). Примери за нарушувања во исхраната вклучуваат анорексија, булимија и нарушување на прекумерната исхрана. Нарушувањето во исхраната е описен термин за абнормално однесување во исхраната, но тоа не е дијагноза. Некој може да има нарушени шеми на исхрана, но не одговара на тековната АПА дијагноза на нарушување во исхраната. Сепак, нарушеното јадење сè уште може да бара третман бидејќи може да се развие во попроблематично нарушување во исхраната.

Ризиците од нереални цели за слабеење

Опасно е да се постави цел за слабеење врз основа на она што реално ветува некој влијателен човек на социјалните мрежи или реклама за диета. Прехранбената индустрија е опседната со лажни ветувања и трикови во обид да заработи пари.

Има малку наука за поддршка на повеќето пренагласени планови за губење на тежината. Всушност, мета-анализата на третманите за дебелина покажа дека повеќе од 80 проценти од изгубената тежина била пријавена од учесниците во студијата само по 5 години. Вистинската штета е верувањето во нереални диети, што доведува до неуспех, а потоа и до чувство на незадоволство.

Нереалните цели за губење на тежината може да бидат штетни и од други причини:

 • Можеби е невозможно да се одржат промените на долг рок, што доведува до јо-јо диета и чувство на неуспех.
 • Многу строги диети се нутритивно неадекватни и може да предизвикаат недостаток на витамини или минерали, што може да доведе до долгорочни здравствени проблеми (остеопороза, срцеви заболувања итн.).
 • Строгите режими на неухранетост може да доведат до нарушувања во исхраната како што се анорексија или прекумерно јадење.
 • Недоволното јадење може да го наруши и нашиот метаболизам, срцето, регулацијата на температурата, отчукувањата на срцето, варењето и хормоните, што може да доведе до здравствени компликации.
Трите најздрави супи кои помагаат и за слабеење

Како да го промените начинот на кој размислувате

Постојат неколку програми засновани на докази кои можат да ви помогнат да излезете од вашиот менталитет за исхрана и да го обновите односот со храната. Работата со терапевт или сертифициран здравствен работник или интуитивен лекар за исхрана би била од корист. Тие можат да ви помогнат да се ослободите од штетните навики и да ги замените со поздрави цели и идеи.

Интуитивното јадење е пристап без диета што може да ви помогне да ги одвикнете надворешните правила за тоа што да јадете и да ве научи да се фокусирате наместо на вашите сопствени знаци на глад. Ова беше развиено од диететичарите Евелин Трибол и Елисе Реш, кои наведуваат 10 принципи кои ќе ви помогнат да изградите поздрав однос со храната и грижата за себе.

Како да поставите здрави цели за слабеење

Постојат две школи на размислување за ова, и ќе мора да откриете кој од нив најдобро функционира за вас.
Еден метод е губењето на тежината да се задржи како долгорочна цел, приоѓајќи му на одржлив начин со тоа што ќе научите како да јадете задоволувачки, избалансирани оброци и да бидете поактивни додека помалку ќе се фокусирате на бројките што покажуваат тежина или губење на маса. Можете да работите со лекар за да развиете нутритивен план за оброци и рутина за вежбање што овозможува бавно, остварливо губење на тежината.

Ова вклучува поставување SMART (специфични, мерливи, достижни, реални и временски ограничени) цели кои имаат флексибилни, а не ригидни граници. Овој тип на план вклучува цели во однесувањето кои може да вклучуваат работи како малку намалување на калориите, зголемување на физичката активност и други скромни промени кои не го нарушуваат вашиот животен стил.

Друг начин е целосно да се откаже од менталитетот на исхрана. Многу практичари избегнуваат да го постават губењето тежина како цел бидејќи тоа често е нереално. Наместо тоа, можете да поставите цели за здравје, благосостојба и грижа за себе, без оглед на бројот на вагата. Можете да го направите ова со практикување на интуитивни принципи на исхрана. Интуитивното јадење НЕ е диета за слабеење. Тоа е сосема поинаква парадигма за луѓето кои се подготвени да го направат губењето на тежината своја примарна цел.

Кога да побарате помош однадвор

Ако вашите навики во исхраната ви ги трошат мислите или го прекинуваат вашиот секојдневен живот, добро е да разговарате со здравствен работник. Терапевт или диететичар кој разбира нарушено јадење е паметен прв чекор.

Иако изгледа „здраво“, броењето калории или исклучувањето на одредена храна може да стане опсесивно и може да ви го наруши животот. Подобар план е да го прескокнете слабеењето како мотивациска цел и наместо тоа да практикувате грижа за себе.

Претходна објаваОва се најчестите болести кои тешко се дијагностицираат
Следна објаваДневен хороскоп за 27 јануари: Јарци, одморете се доволно, Девици, се ќе сфатите на деловен план

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име