Дома Здравје Што е киноа и колку е корисна за нашето здравје?

Што е киноа и колку е корисна за нашето здравје?

1019
0

Покрај темното чоколадо, авокадото, конопот и бадемите, киноата е една од најпознатите супер намирници во светот.

Спаѓа во групата на житарки (псевдо житарки) и е богат со протеини, влакна, витамини и минерали и се смета за најхранлива храна на планетата.

Она што е важно да се напомене е дека киноата е без глутен, па затоа може да ја користат луѓе кои страдаат од целијачна болест.

Киноата е многу хранлива и е одличен извор на протеини, растителен протеин кој е поздрав за нашиот организам од животинскиот и го има во изобилство во оваа житарка, па стана одлична замена за внесот на месо за луѓето кои не ја консумираат.

Оваа житарка може да биде и одлична замена за оризот или леќата и да им даде на вашите јадења сосема нов вкус.

Нутритивна вредност на киноа на 100 g:

Енергетска вредност 368 kCal
Протеини 14,2 гр
Јаглехидрати 64гр
Влакна 7гр
Масти 6гр
Многу богата е со минерали како што се магнезиум, манган, железо, бакар, фосфор, цинк, селен, калиум и калциум, додека витаминот содржи витамини од Б комплексот, како и витамин Е.

Важно е да знаете дека киноата е одличен извор на омега 3 масни киселини, кои се исклучително важни за нашето тело.

Подготовка:

Во зависност од јадењата што ги подготвувате, потребно е претходно да се готви киноа.

Во тенџерето истурете две шолји вода и една шолја киноа и оставете да зоврие, а потоа оставете го на намален оган уште 10-15 минути и додадете го во садот што го подготвувате.

Предности:

Го регулира крвниот притисок
Го регулира холестеролот
Го намалува ризикот од развој на дијабетес
Го подобрува варењето.

Претходна објаваКоја храна е идеална да се јаде во пролет, март-април
Следна објаваСо играње тетрис против посттрауматско стресно растројство

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име