Дома Психолошки совети Што е заедничко за среќните луѓе?

Што е заедничко за среќните луѓе?

304
0

Што најмногу ценат најсреќните луѓе? Според една нова студија, постојат многу фактори кои играат улога во целокупната благосостојба – добриот сон, пријателството и добриот секс се во првите пет.


Истражувачите од Економскиот и Националниот центар за социјални истражувања на Оксфорд во Велика Британија спроведоа истражување за Sainsbury – индексот на добро живеење. Во истражувањето учествувале повеќе од 8.250 Британци, кои пополниле прашалник за животниот стил за да откријат што всушност го дефинира среќниот живот.

Националната оценка беше пресметана користејќи резултати од 18 различни области групирани во шест теми: врски во заедницата, финансии, односи, здравје, начин на живот и животна средина.

Фактори кои ги објаснуваат разликите помеѓу горниот и долниот процент од населението во квалитетот на животот и среќата:

Квалитет на спиење
Поддршка за животната средина
Задоволство од сексуалниот живот
Ментално здравје
Економска дејност
Време поминато на отворено
Дружење
Акумулирани долгови (т.е. не плаќајте сметки навреме)
Истражувачите развиле систем заснован на бодување, кој го користеле за пресметување на бодовите и откриле дека просечниот животен век е 62,2, додека 20% од испитаниците постигнале помеѓу 72 и 92 поени. Што влијаело на овие 20% од испитаниците?

Прво, најсреќните луѓе спијат подобро. Според податоците, добрата доза ноќен сон е повредна од четирикратното зголемување на приходите. Луѓето кои уживаат во добар одмор освоиле неспоредливо 15 поени повеќе од оние кои се бореле со сон. „Подобриот сон е најголемиот придонес за подобар живот“, објаснуваат истражувачите.

Според клиниката Мајо, возрасните треба да се стремат кон седум до осум часа сон во текот на ноќта, со цел да добијат квалитетен одмор, да го зајакнат имунолошкиот систем и да постигнат повеќе ментална и физичка енергија. Не е изненадување што спиењето игра важна улога во животот и тренингот на професионалните спортисти.


Сигурната работа и блиските роднини во добро здравје се исто така важни за среќните луѓе, како и добриот однос (реален, а не виртуелен) со околината, како што се соседите. „Градењето посилни односи на локално ниво може да ја зголеми нашата вредност на животот за речиси два поени, што резултира со посреќен и позадоволен живот“, тврдат истражувачите.

Социјалните односи не само што ќе ве направат посреќна личност, туку можат да бидат одлични и за вашето здравје. Неколку студии заклучија дека активниот и исполнет социјален живот е клучен за одржување на физичкото здравје, особено за адолесцентите и постарите лица. Затоа, оставете ги социјалните мрежи и преставете ѝ се на старата дама од соседството.


И не се чувствувајте лошо поради трошењето пари со пријателите: Студијата покажа дека јадењето во друштво го зголемува резултатот за речиси еден поен – исто колку и удвојувањето на расположливиот приход. Значи, во основа, повеќето луѓе чувствуваат исто задоволство кога јадат тост од авокадо со нивниот најдобар пријател како и оние кои добиваат покачување.

Изненадувачки е што и најсреќните луѓе имаат подобар секс, при што речиси две третини од 20 проценти од најдобро оценетите зборуваат за задоволство во кревет. Очигледно, има многу придобивки од активниот сексуален живот, а среќата е само една од нив. Недостигот од секс може негативно да влијае на здравјето. Една неодамнешна студија покажа дека сексот во работните денови е дури и корисен за кариера, бидејќи човекот веројатно ќе работи подобро во канцеларија следниот ден.

Значи, тајната на среќата е добар одмор, добри пријатели и добар секс. Звучи добро!

Претходна објаваДа интегралната храна е здрава… Но, количината е важна
Следна објава6 работи кои не треба да ги има во спалната соба

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име