Дома Нега и убавина Што е биотин и како придонесува за нашето тело и убавина?

Што е биотин и како придонесува за нашето тело и убавина?

576
0


Биотинот е еден од витамините Б (Б7) и неговата главна функција е да му помогне на нашето тело да ги претвори хранливите материи од храната во енергија.

Но, тоа е исто така многу важно за нашата кожа, коса и нокти. Затоа биотинот е составен дел на многу козметички препарати и производи

Храната која содржи биотин е:

Печурки

Кикиритки

Овес

Лешник

Жолчка

Моркови

Соја

Ореви

Киноа

Ако е можно, најдобро е да се обидете да го внесете биотинот по природен пат, преку храната, бидејќи на тој начин повеќе од самиот витамин се синтетизира во цревата, но можно е да се добие и преку суплементи или додатоци во исхраната.?

Колку му треба на возрасен во текот на денот?

Од 30 до 100 микрограми (mcg) во зависност од состојбата (нормална состојба, опоравување после болест, бременост итн.)?

За време на бременоста многу е важно да се консумира храна која содржи биотин, но не само поради косата и ноктите на жената, туку и поради тоа што влијае на емоционалниот развој на фетусот.

Претходна објава3 пијалоци што можете да ги пиете пред спиење
Следна објаваНавики во исхраната кои можат да бидат штетни за здравјето на вашиот мозок

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име