Дома Живот Што да јадете за повеќе енергија во 30-тите, 40-тите и 50-тите години?

Што да јадете за повеќе енергија во 30-тите, 40-тите и 50-тите години?

994
0

Што да јадете за повеќе енергија? Како што поминувате низ триесеттите, четириесеттите, педесеттите и подоцна, вашето тело и начин на живот претрпуваат големи промени, па затоа би било препорачливо соодветно да ја прилагодите вашата исхрана.

Борете се против заморот, оптимизирајте го вашето здравје и надминете ги вообичаените пречки – чувствувајте се најдобро, со нашиот водич „што да јадете“ за различни децении од животот.

Во вашите 30-ти: Јадете за да го победите заморот

Никогаш не сте имале повеќе обврски и често ви недостасува сон. Помалку од една третина од луѓето спијат препорачаните седум или повеќе часа на ден, вели истражувањето.

Кога сте уморни, најчесто ќе прибегнувате кон лоша храна бидејќи несоницата може да предизвика пад на нивото на лептин, хормон кој сигнализира ситост и повисоки нивоа на грелин, т.н. хормон за глад. Како резултат на тоа, вашето тело ќе бара повеќе слатка и масна храна. Ако можете, надвладете го тој импулс и изберете храна која е полна со протеини, која ќе ви обезбеди повеќе енергија во подолг временски период.

Во студија спроведена од Универзитетот Стенфорд во 2019 година, лекарите кои јаделе претежно растителна храна со малку шеќер и заситени масти биле помалку поспани во текот на денот, повеќе фокусирани и постигнале подобри резултати.

Овошјето и зеленчукот се богати со антиоксиданси и хранливи материи, како што се железо, магнезиум и калиум, кои му се потребни на вашиот мозок за најдобро да функционира и да го надмине заморот.

Зголемете го внесот на витамини од Б-комплексот

Вашето тело ја користи оваа група витамини за да ја претвори храната во енергија. Витамините од Б-комплексот, исто така, можат да помогнат да се намали стресот што го доживувате поради кратки рокови на работа или семејни тензии, според резултатите од студијата од 2019 година објавена во списанието Nutrients.

Покрај тоа, тие играат клучна улога во разградувањето на хомоцистеинот, аминокиселина која, во прекумерни количини, може да доведе до кардиоваскуларни оштетувања и која расте кога сте под стрес.

Ако се обидувате да забремените, треба да внесувате доволно фолна киселина (витамин Б9), која овозможува здрава бременост и спречува дефекти на невралната туба кај бебињата.

Дневно треба да внесувате фолна киселина, која најмногу се наоѓа во храната како грав, лиснат зеленчук и житарки или преку суплементи. Исто така, потребни ви се витамините Б6 и Б12, кои главно се наоѓаат во морската храна, пилешкото и житариците.

Во вашите 40-ти: Јадете повеќе храна со влакна

Ова е деценија кога вашиот метаболизам почнува да се забавува. Во исто време, јајниците произведуваат помалку естроген, започнувајќи го нивното патување во менопауза. Естрогенот влијае на тоа каде се складираат мастите во вашето тело.

Со пад на естрогенот, масното ткиво почнува да се таложи најчесто на абдоменот. Акумулацијата на масно ткиво во абдоменот исто така е поврзана со дијабетес, срцеви заболувања и деменција. Решението е едноставно – јадете најмалку 30 грама влакна дневно.

Луѓето кои ја следеа препораката изгубија речиси пет килограми и го намалија нивото на гликоза во крвта по една година, без никакви други промени во исхраната, според студијата од 2015 година објавена во Annals of Internal Medicine.. Повеќето внесуваат само околу 15 грама влакна дневно. Разликата можете да ја надоместите со зголемување на внесот на цели зрна, грав, овошје и зеленчук богати со растителни влакна.

Добијте повеќе калциум

Естрогенот исто така игра клучна улога во растот и регенерацијата на коскените клетки и штити од губење на коскената маса. Кога нивото на естрогенот паѓа, се зголемува ризикот од остеопороза, болест која погодува приближно половина од жените постари од 50 години.

За да ги заштитите вашите коски во моментов, внесувајте најмалку 1.000 мг калциум на ден од млечни производи, темно лиснат зеленчук и храна со додадени минерали. Но, калциумот не делува сам по себе. На вашите коски им требаат и витамини Д и К за да ги апсорбираат минералите. Повеќето луѓе имаат недостаток на витамин Д и треба да го надополнат со суплементација (се разбира, по консултација со вашиот избран лекар и потребните тестови).

Не заборавајте за магнезиум

Промените во нивото на хормоните може да влијаат и на вашето расположение. Во вашите 40-ти, може да се чувствувате вознемирени, под стрес или депресивни една недела или дури две недели пред менструацијата. Магнезиумот може да помогне да се потиснат овие емоции бидејќи вашиот нервен систем го користи за регулирање на мозочните супстанции и на тој начин може да промовира релаксација и да ви помогне да спиете подобро. Покрај тоа, стресот го уништува магнезиумот во телото.

Препорачаната доза е најмалку 320 мг магнезиум дневно, овој минерал се наоѓа во јаткастите плодови, бананите и компирот. Доколку земате суплементи, ви препорачуваме магнезиум глицинат кој лесно се апсорбира и не го иритира желудникот, како некои други видови на магнезиум.

Претходна објаваКафе со лимон за слабеење: Истражуваме дали новиот тренд на TikTok навистина функционира
Следна објаваПостпразнична депресија постои, а еве ги симптомите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име