Дома Health Што да направите кога се појавуваат ноќни грчеви во нозете

Што да направите кога се појавуваат ноќни грчеви во нозете

363
0

Што да направите кога се појавуваат ноќни грчеви во нозете
Грчевите, грчеви во нозете кај некои луѓе можат да бидат толку силни што кога некој ќе ја стави раката на болното место, може да почувствува вкочанетост на мускулното ткиво.

Грчевите можат да бидат многу болни.

Обично траат неколку минути, но понекогаш се толку интензивни што предизвикуваат чести будења во текот на ноќта. Грчевите кај некои луѓе можат да бидат толку силни што кога човек ќе ја стави раката на болното место, може да ја почувствува вкочанетоста на мускулното ткиво.

Зошто се јавуваат?
Постојат два типа на грчеви, оние чии причини не се утврдени и се нарекуваат идиопатски и секундарни, чија причина е позната.

  • Ноќните грчеви можат да бидат предизвикани од премногу спортски или физички напор, како и од намалена подвижност, односно недостаток на физичка активност. Во двата случаи, мускулите се скратуваат, што ја олеснува појавата на ноќни грчеви – објаснува Лука Де Мартино, физиотерапевт и остеопат.

Покрај горенаведеното, постојат и други причини кои доведуваат до грчеви. Дехидрација и намалување на количината на минерални соли во организмот, особено натриум, калиум, калциум и магнезиум.

Во некои случаи, одредени лекови или додатоци во исхраната може да имаат ноќни грчеви како несакан ефект.

Недостатокот на активност може да доведе до грчеви.

Погрижете се да немате остеопороза – над 90 проценти од дијагностицираните се жени

Исто така, дебелеењето за време на бременоста ги оптоварува мускулите на нозете, па тие се повеќе изложени на грчеви и болки.

Дополнително, електролитната декомпензација и намалената венска циркулација се фактори на ризик за ноќни грчеви.

Конечно, синдромот на немирни нозе е меѓу можните причини. Тоа е нарушување кое се карактеризира со потреба за движење на долните или горните екстремитети и често предизвикува непријатност.

Што да направите кога ќе се појават?

  • Кога ќе се појават ноќни грчеви, постепено истегнете го зафатениот мускул. Тоа ќе го направите така што ќе го повлечете палецот нагоре со едната рака или ќе ја исправите ногата доколку контрактурата се почувствува во бутниот мускул – советува Де Мартино.

Тој исто така додава дека кога ќе ја истегнете областа, држете ја положбата најмалку 10 секунди.

– Исто така, слободно масирајте го заболеното место, а можете да нанесувате и топли облоги за да ги опуштите мускулите – вели Де Мартино.

Претходна објаваНЕЗАМЕНЛИВ ДЕСЕРТ: БАЈАДЕРА ГОТОВА ЗА 20 МИНУТИ
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА СРЕДА 1 ФЕВРУАРИ! Вагите воспоставуваат нови контакти, Девиците неочекувано се заљубуваат, а еве кој сака осаменост!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име