Дома Your Chef ШТО ДА ГОТВИМЕ ЗА РУЧЕК? Пилешко во пикантен сос

ШТО ДА ГОТВИМЕ ЗА РУЧЕК? Пилешко во пикантен сос

230
0

ШТО ДА ГОТВИМЕ ЗА РУЧЕК? Пилешко во пикантен сос

Вкусното пилешко во сос е идеален ручек за денес…

Состојќи:

500 гр пилешко,
1 кромид,
половина главица лук,
две лути пиперки,
400 гр доматна паста,
магдонос,
сол, бибер.

Пилешко во сос од лимон (рецепт)Подготовка:
Зачинете го пилешкото со сол и бибер и пржете на врело масло по пет минути од секоја страна, па извадете го.

Во тоа масло најпрво се динста сечканиот кромид, се додаваат сечканите две лути пиперки и сечканиот лук и заедно се пржат кратко.

Истурете ја доматната паста, измешајте, вратете го прженото пилешко и намалете ја топлината. Покријте и варете додека пилешкото не омекне, околу 45 минути.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА СРЕДА 15 ФЕВРУАРИ! Рибите ја менуваат работата, Стрелецот вложува пари во бизнисот, а овој знак ќе има тајна врска
Следна објаваТАЈНАТА НА ИСХРАНАТА НА ДРЕВИТЕ ИНДИЈАНЦИ: Овие пет намирници го штитат срцето, полни се со витамини и го чистат телото од токсини

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име