Дома Живот Што ги поврзува кафето и главоболките?

Што ги поврзува кафето и главоболките?

584
0

Кафето е омилен пијалок на луѓето во речиси секој дел на светот. Има силно влијание врз мозокот, го забрзува метаболизмот, ја зголемува силата и функцијата на срцето, го подобрува протокот на крв во срцето, го зголемува крвниот притисок, го зголемува шеќерот во крвта и неговата консумација, делува како диуретик, може да поттикне празнење на дебелото црево или дури и дијареа.

Сепак, прекумерните количини може да предизвикаат нарушувања на срцевиот ритам, да го зголемат лачењето на желудочната киселина и на тој начин може да предизвикаат металоиди и да им наштетат на луѓето со чир на желудникот или дуоденумот. Кофеинот во прекумерни количини може да доведе до труење на организмот, а првите знаци се: главоболка, треперење на рацете, несоница, сува уста, збунетост.

Но, исто така, кафето предизвикува зависност, па прескокнувањето на тој пијалок може да предизвика главоболки. Денес ја знаеме врската помеѓу апстиненцијата од кафе и главоболката.

Кофеинот се врзува за рецепторите во нашиот мозок и го зазема местото на невротрансмитерот аденозин, што генерално не прави смирени и опуштени. Затоа, кофеинот го прави токму спротивното. Ако нагло го исклучите пиењето кафе од вашиот дневен распоред, мозокот доживува шок и почнува брзо да произведува зголемени количини на аденозин. Следствено, се чувствуваме поуморни од вообичаено бидејќи аденозинот предизвикува поспаност, а истовремено се јавуваат и главоболки.

Сето ова, секако, не значи дека треба да престанете да пиете кафе, но запомнете дека клучот е во умереноста.

Претходна објаваОриз со кромид и моркови во рерна – многу едноставен посен рецепт
Следна објаваСписок на храна што ја купува неврологот за поздрав мозок

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име