Дома Здравје Штетни работи за здравјето на црниот дроб

Штетни работи за здравјето на црниот дроб

551
0

рниот дроб е еден од најважните органи во телото. За да го одржиме здраво, треба да се грижиме за него. Сè што јадеме и пиеме се разложува во црниот дроб.

Добрата вест е дека црниот дроб сам се лекува и може да ги замени оштетените клетки до одредена точка.

За жал, кога црниот дроб е толку оштетен, не може да се опорави. Затоа, важно е добро да се грижите за вашиот црн дроб, а тоа се штетните активности, навики и други работи кои го оштетуваат црниот дроб што треба да ги избегнувате.

Алкохол

Постојат многу причини зошто не треба да бидете алкохоличар, вклучувајќи го и фактот дека секој алкохолен пијалок може да го оштети вашиот црн дроб. Секојдневното консумирање алкохол може да предизвика заболување на замастен црн дроб, како и воспаление и лузни (цироза).

Дебелина

Дебелината значи дека имате премногу масти во вашето тело. Маснотиите се акумулираат во црниот дроб, а вака настанува замастен црн дроб. Тоа може да биде полошо од алкохолот бидејќи води не само до цироза и откажување на црниот дроб, туку и до други болести, вклучувајќи дијабетес и срцеви заболувања.

Дијабетес

Дијабетесот ја зголемува инциденцата на заболување на црниот дроб до 50 проценти. Виновникот е отпорност на инсулин. Кога крвта има многу високи нивоа на инсулин, тоа предизвикува зголемување на телесната тежина во стомакот и затоа црниот дроб складира маснотии внатрешно и тоа доведува до замастен црн дроб.

Премногу сол

Храната богата со сол може да предизвика заболување на замастен црн дроб, бидејќи течноста се акумулира во телото, што е познато како задржување на водата. Црниот дроб потоа отекува. Не заборавајте да го намалите внесот на преработена храна за да го намалите внесот на сол во вашето тело.

Пушење

Пушењето всушност нема директно влијание врз црниот дроб, но штетните хемикалии кои се наоѓаат во цигарите можат да ја зголемат оксидацијата во клетките. Овој тип на стрес допира до црниот дроб, предизвикувајќи штета што не може да се коригира.

Ова се работи за кои веројатно мислевте дека се безопасни, но всушност ви го убиваат црниот дроб:

• Јадење премногу шеќер,

• Земање премногу лекови, вклучувајќи хербални суплементи и витамин А,

• Конзумирање премногу безалкохолни пијалоци,

• Прескокнување на појадокот,

• Недостаток на сон или предоцна будење наутро,

• Јадење сирова храна,

Прифатете здрав начин на живот и добри навики во исхраната за да го одржите вашиот црн дроб во добра форма, како што објави Steth News.

Претходна објаваНе можете да се ослободите од акните? Ова може да биде скриената причина за тоа…
Следна објаваСлатко од рендана дуња со ореви…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име