Дома Здравје Шест совети како да го намалите отокот на нозете

Шест совети како да го намалите отокот на нозете

607
0

Наутро стапалата и нозете ви изгледаат нормално, но до крајот на денот тие се многу отечени и едвај чекате да се соблечете. Оток или едем се јавува кога течноста се собира во ткивото и е резултат на нарушен проток на крв и лимфа.

Во лето е особено честа појава на отекување на стапалата, што можеби и самите сте го забележале кога крвните садови и капиларите се шират под влијание на сонцето и топлината.

Еве неколку совети како да си помогнете ако страдате од отечени стапала и нозе:

Намалете го внесот на сол – солта придонесува за задржување на течности.

Одморете се најмалку 10 до 15 минути дневно со легнување на грб и кревање на нозете.

Вежбајте редовно – тренингот ја подобрува циркулацијата.

Намалете ги вишокот килограми – прекумерната тежина ја забавува циркулацијата на телесните течности и додава притисок врз вашите вени.

Избегнувајте долги периоди на седење – станувајте приближно на секои два часа и прошетајте кратко.

Ако симптомите продолжат, задолжително контактирајте го вашиот лекар.

Претходна објаваРешете го проблемот со полицистични јајници со правилна исхрана
Следна објаваСпречете ги инфекциите на уринарниот тракт со брусница

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име