Дома Живот Шест прогнози на Нострадамус за 2023 година

Шест прогнози на Нострадамус за 2023 година

348
0

Што би најавил познатиот француски астролог за 2023 година? Не се точни сите негови предвидувања, но некои од нив можеме да ги поврземе со минати настани.

Пред речиси 500 години, Мишел де Нострадам или Нострадамус ја објави својата озлогласена книга „Пророците“, која содржи 942 предвидувања за иднината. Книгата содржела и најави за Втората светска војна, доаѓањето на Хитлер на власт и Француската револуција.


Францускиот астролог го предвидел атентатот на Џон Ф. Кенеди како и терористичките напади на 11 септември 2001 година на Светскиот трговски центар во Њујорк. Нострадамус е заслужен за предвидувањето на почетокот на пандемијата на Ковид. Според некои извештаи, повеќе од 70 отсто од неговите предвидувања досега се оствариле.

Еве неколку предвидувања на Нострадамус за 2023 година.

 1. Глобалното затоплување
  За 2023 година, Нострадамус предвиде дека температурите дополнително ќе се зголемат и дека нивото на морето ќе се искачи на неочекувано ниво. Тој напиша: „Живата риба во Црното Море ќе биде речиси сварена“.
 2. Граѓански немири
  Со оглед на актуелната криза околу трошоците за живот и зголеменото глобално затоплување, граѓанските немири би можеле да се разгорат во 2023 година. Тој го напишал ова: „Лицето, помазано со млеко и мед, лежи на земја“. Оваа прогноза предвидува дека може да има реакција против богатите додека луѓето се борат против економскиот колапс.
 3. Новиот папа
  Следната прогноза на Нострадамус за 2023 година е доаѓањето на новиот папа кој ќе го наследи Франциско . Тој најави дека Франциско ќе биде последниот вистински папа и дека неговиот наследник ќе предизвика пад на Црквата каква што ја знаеме денес. Еден француски мистик напишал нешто како овие зборови: „Во последното прогонство на Светата римска црква, Римскиот Петар ќе го води своето стадо низ многу тешкотии, по што градот на седум рида ќе биде уништен, а судијата ќе им суди на луѓето. .. Крај.”
 1. Небесен оган
  Нострадамус, исто така, предвидел небесен оган на кралскиот двор. Неговите обожаватели веруваат дека ова може да се однесува на почетокот на новиот светски поредок.
 2. Слетување на Марс
  Нострадамус мистериозно го спомнал „падот на светлината на Марс“ во својата книга. Ова може да се објасни со движењето на планетите наназад на небото, односно со ретроградно движење. Од друга страна, тоа може да се однесува и на човечките напори да слетаат на таа планета. Илон Маск , основачот на SpaceX и нов сопственик на Twitter, веќе подолго време најавува дека ќе слета на Марс до 2029 година.
 1. Економска катастрофа
  По пандемијата на Ковид-19 и актуелната војна во Украина, светот се соочува со економска криза, а многу земји моментално се во немирни води. Еден француски јасновидец во својата книга објавил дека цената на пченицата ќе порасне толку високо што човекот ќе изеде друг човек. Таа прогноза покажува дека економската рецесија може да предизвика немири поради зголемените трошоци за живот.

Без разлика на тоа што објавил овој пророк во 16 век, луѓето треба да бидат свесни дека секој ден и всушност секој момент имаат можност да се променат и да донесат подобри одлуки.

Претходна објаваДали сте слушнале за леб од гриз? Ова е специјалитет во арапскиот свет
Следна објаваКрцкава кожа и МЕКО и СОЧНО месо (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име