Дома Родители и деца Шест правила за лична хигиена за деца

Шест правила за лична хигиена за деца

267
0


Играњето, учењето и континуираното истражување се на врвот на интересите на децата, затоа децата понекогаш треба да се потсетуваат да се грижат за личната хигиена. Тоа е од суштинско значење за нивното чувство на самодоверба, нивното здравје и односите што ги градат со другите. Но, тоа не значи дека личната хигиена секогаш треба да биде обврска, како за нив, така и за нивните родители.

Овие предлози за лична хигиена ќе им помогнат на децата да се гордеат со успешното спроведување на личната хигиена, а во исто време да стекнат поголема независност.

Зошто е важна личната хигиена?

Пред да му ги објасните на детето сите правила за лична хигиена, тој мора да го разбере одговорот на толку важно прашање: “зошто е важна личната хигиена?” И повеќе од било што друго, детето ќе ги усвои овие правила доколку и родителот се придржува до важните хигиенски навики.

Преку разговор треба да му укажеме на следните факти:

Хигиената го спречува ширењето на микробите и бактериите кои не разболуваат;
Со грижата за хигиената, се чувствуваме поздрави и имаме подобро мислење за себе;
Хигиената ни помага да ги подобриме односите со другите деца и луѓето околу нас.

Мали, но важни правила

Забите се мијат два пати на ден

Создавањето позитивни чувства за четкање на забите на децата ќе им помогне да развијат добри навики за лична хигиена на долг рок. Затоа, од самиот почеток, претворете го миењето заби во забава со тоа што ќе ги охрабрите децата да лелекаат како мускули (при четкање на предните заби, на пример) или да рикаат како лав (кога ги мијат задните заби) или да потпевнуваат детска песна додека четкањето на забите така што само миењето трае цели две минути.

Миење раце

За децата кои не ја разбираат важноста на правилата за лична хигиена, миењето раце навистина изгледа како крајно досадна должност. Може да помогне да се објасни дека микробите се мали бубачки кои можат да предизвикаат ужасни болести, но важно е да им се објасни овој концепт на начин што е доволно приемчив за најмалите, како на пример, играњето со сјајот.

Покријте ги рацете на детето со ситен сјај, а потоа објаснете му дека микробите се исто како некој невидлив сјај, па покажете му како сјајот се пренесува на сè што ќе допре по пат. Потоа замолете го да го измие целиот сјај од рацете, до последната, објаснувајќи колку е важно да се спречи понатамошното ширење на „невидливиот сјај“ – особено пред оброците или по посетата на тоалетот.

Користење на хартиена хартија

Децата кои сè уште не ги усвоиле правилата за лична хигиена имаат навика да си ги бришат рацете и носот со првото нешто што ќе им падне на рака – а тоа е обично ракавот на облеката! Помогнете му на вашето дете да развие добри навики за лична хигиена со тоа што постојано ќе имате при рака кутија или пакување меки марамчиња за лицето.

Секојдневно менување алишта

Иако ни изгледа сосема здрав разум, сепак децата треба да се научат колку е важно да се менуваат облеката секој ден. Помогнете му да ја разбере разликата помеѓу нешто што мириса добро и нешто што мириса лошо со тоа што ќе му укаже на мирисот на свежо измиените алишта што штотуку излегле од машината за перење. Објаснете му дека ќе мириса на таа алишта само ако ја менува секој ден.

И негувајте ја независноста на вашето дете во однос на личната хигиена со тоа што ќе му дозволите да си избере алишта, охрабрете го да ги стави своите валкани алишта во кошницата предвидена за тоа и постојано барајте од него да ви помогне при сортирањето на алиштата, на крајот на краиштата, тоа не е работа резервирана само за мама или тато.

Редовно капење или туширање

Ќе го научите вашето малечко дека капењето и туширањето не се само едно од основните правила за лична хигиена, туку дека може да биде многу забавно и релаксирачко во исто време. Претворете ја оваа обврска во гушкање со меурчиња или играње со играчки во бањата, за да стане нешто на што малиот неизмерно ќе се радува.

Редовно кратење на ноктите

Многу малите деца често ги ставаат прстите во уста, а бидејќи долгите нокти се совршено засолниште за бактериите, најдобро е секогаш да ги чувате добро скратени. Ако малиот воопшто не сака да си ги средува ноктите, направете му убава забава со пуштање весела музика, пеење песна или средување на ноктите додека е уште во бањата и кога ноктите се прилично меки, објаснувајќи му дека на овој начин сè ќе помине многу поедноставно. Со ова детето многу повеќе ќе се опушти, дополнително асоцирајќи го средувањето на ноктите со исклучително весело и забавно одржување на личната хигиена.


Охрабрете ги другите членови на семејството да го користат нивниот пример за да им помогнат на најмладите членови лесно да ги прифатат сите овие правила за лична хигиена. И нема да помине многу време додека најмалите целосно и самостојно ќе совладаат се што е напишано на овој потсетник за секојдневна лична хигиена.

Совети

Создадете дневен потсетник за лична хигиена за да помогнете да се воспостават соодветни навики за лична хигиена за децата во вашето семејство. Можете да побарате од децата да го украсат овој потсетник со боички и да го закачат на ѕидот во нивната соба, некаде во близина на нивниот кревет.

Претходна објаваБрза, едноставна и сочна: Пита со јаболка со тесто без месење
Следна објава3 вида храна која никако не треба да се загрева во микробранова печка

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име