Дома Родители и деца Шест добри причини: Зошто е важно често да ги гушкате децата?

Шест добри причини: Зошто е важно често да ги гушкате децата?

406
0

Хормонот окситоцин, кој се ослободува за време на гушкањето, го подобрува имунолошкиот систем, придонесува за побрзо зараснување на раните и ги намалува воспалителните процеси.

Прегратката е многу важна за децата, затоа што полесно се справуваат со различни видови на стрес.

Прегратките ги прават децата посреќни

Психолошкиот ефект на прегратката е неверојатен. Не само што го подига нивото на самодоверба кај децата, туку им помага и да го задржат оптимизмот.

Постојат три силни психолошки столбови поврзани со обработката на стресните настани, а тоа се самодовербата, владеењето на вештините и оптимизмот. Во исто време, децата кои редовно се прегрнати од родителите се чувствуваат среќни и сакани.

Ги учи децата на емпатија

Прегратката им помага на родителот и на детето да уживаат во моментот и да ги разберат меѓусебните чувства. Оваа размена на енергија му ја покажува на детето вредноста на емпатијата.

На овој начин тие учат да разбираат како се чувствуваат другите. Затоа прегратката е добра лекција за да му покажете на вашето дете што значи да сочувствувате со луѓето и да ги сакате.

Тоа создава поспособни деца

На децата им требаат различни сензорни дразби за да се развијат. Физичкиот контакт и контактот со кожата се клучни.

Д-р Сет Полак и неговите колеги психолози од Центарот Вајсман и Универзитетот во Висконсин-Медисон спроведоа истражување споредувајќи ги посвоените деца од сиропиталиштата со децата кои пораснале во стабилни семејства.
Во првата група децата заостанале во моториката, па имале побавен когнитивен развој поради недостаток на тактилна интеракција.

Во друга студија, тие откриле дека 15 минути тактилна стимулација во текот на 10 дена кај децата од сиропиталишта помогнале да се развијат потенцијални и зрели навики, па децата воопшто стануваат поактивни.

Поради прегратките, децата растат

Иако звучи чудно, прегратката му помага на детето да расте. Научниците откриле дека децата на кои им недостасуваат сензорни дразби го забавуваат растот, особено ако не примаат редовно прегратки.

Овој проблем беше видлив и покрај редовното внесување на витамини и други важни хранливи материи. Објаснувањето за овој феномен е едноставно. За време на прегратката, телото го ослободува хормонот окситоцин, кој силно позитивно влијае на телото, а меѓу другото ги стимулира и хормоните за раст.

Децата се поздрави

Хормонот окситоцин не само што влијае на растот, туку и на подобриот имунолошки систем. Исто така, придонесува за побрзо зараснување на раните и ги намалува воспалителните процеси.

Создава силни врски со родителите

Прегратката ја поттикнува довербата која е неопходна за создавање квалитетен однос со родителите, но и со другите луѓе.

Окситоцинот го намалува стравот и поттикнува подготвеност да им верувате на другите. Притоа децата се чувствуваат побезбедно и позаштитено, а истовремено се создава посилна врска со нивните родители.

Извор: 24sata.hr

Претходна објаваПосни тријаголници без масло (рецепт)
Следна објаваЧетири знаци укажуваат дека сте под стрес

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име