Дома Живот Швајцарија ја укинува пропусницата за Ковид?

Швајцарија ја укинува пропусницата за Ковид?

1365
0


Швајцарскиот министер за здравство Ален Берсет посочи дека контроверзните потврди за ковид во неговата земја наскоро би можеле да бидат укинати бидејќи одговорот на јавниот здравствен систем на пандемијата на коронавирус се чини дека е „на вистинскиот пат“.

Документот, кој, како и во голем дел од остатокот од Европа, покажува дали некое лице е вакцинирано, заразено или има негативен тест за коронавирус, беше воведен во Швајцарија во јули минатата година, а неговото поседување е услов за внесување број на јавни места и настани.. Но, Берсет во саботата рече дека можеби е дојдено време да се укине целиот систем на потврди за ковид, за кој Швајцарците гласаа на референдум во еден момент.

  • Се чини дека времето на употреба на Ковид е при крај, изјави тој за весникот „Швајц ам Вочененде“, цитиран од РТ.

Тој додаде дека му се чини дека државата е „на вистинскиот пат“, но предупреди и дека „вирусот се покажал како непредвидлив во неколку наврати“.

Минатата година беа организирани протести во неколку швајцарски градови поради воведувањето на контроверзни сертификати и други ограничувања за коронавирусот, а откако противниците на локаутот собраа речиси 200.000 потписи, во декември се одржа референдум на кој повеќето граѓани ги поддржаа ограничувањата за епидемијата, вклучително и сертификатите.

Од 20 декември, системот за сертификација е дизајниран на таков начин што само на оние кои се вакцинирале или се разболеле, им е дозволен влез во ресторани, културни и спортски настани и други јавни настани во затворен простор. Исто така, приватните собири се ограничени на максимум 10 лица доколку меѓу нив има само едно лице на возраст над 16 години кое ниту заболело од Ковид, ниту било вакцинирано.

Иако во петокот беа регистрирани речиси 38.000 нови случаи на инфекција, министерот Берсет во саботата рече дека владата сепак може да ја промени одлуката за задолжителна работа од дома во препорака и дека може целосно да ја укине самоизолацијата доколку ситуацијата се подобри во наредниот период, неколку недели..

Претходна објаваДесерт без шеќер (рецепт)
Следна објаваКако правилно се мери температурата?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име