Дома Интересно Швајцарија постави рекорд за најдолг патнички воз во светот

Швајцарија постави рекорд за најдолг патнички воз во светот

262
0

Швајцарски железнички оператор постави нов рекорд за најдолго патување со патнички воз во светот.

Возот долг 1,9 километри, составен од 100 вагони, го заврши спектакуларното патување од 25 километри низ Алпите.

Обидот да се постави светски рекорд беше направен за да се истакнат швајцарските инженерски достигнувања, како и да се одбележат 175 години железница во земјата.

Патот од Пред до Берѓун беше прогласен за светско наследство на УНЕСКО во 2008 година и води низ 22 тунели, од кои некои спирални низ планините и преку 48 мостови, вклучувајќи го и закривениот вијадукт Ландвасер.

Целото патување траеше повеќе од еден час, а ентузијастите на железницата пристигнаа во долината за да гледаат како вагоните на возот се вртат низ Алпите.

Претходна објаваНајпознатите бисквити во светот се и наједноставни и прилично евтини
Следна објаваОткриена која е најотпорната крвна група

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име