Дома Здравје Чудесното жолто злато достапно во текот на целата година

Чудесното жолто злато достапно во текот на целата година

279
0

Здравствените придобивки од лимонот дефинитивно нема да ве разочараат, а ги има дури и повеќе отколку што мислите.

Кога станува збор за агрумите, често дозволуваме портокалите и мандарините да ја преземат водечката улога во нашата исхрана. Сепак, 100 грама суров излупен лимон содржи иста количина на витамин Ц како портокалот.

И знаеме дека овој витамин е крал кога станува збор за имунитетот. Имено, тој им помага на белите крвни зрнца да создадат антитела кои се борат против вирусите и бактериите. Во продолжение ви претставуваме причини кои ќе ве убедат дека е многу важно да го вклучите лимонот во вашето дневно мени.

Здравствени придобивки од лимонот

Антиоксиданси

Лимонот (сок, пулпа и кора) содржи и витамин Ц и антиоксиданси кои ги штитат клетките од слободните радикали. И овие слободни радикали го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања и разни видови на рак.

Здравје на дигестивниот тракт

Влакната во лимонот ги хранат добрите бактерии во нашите црева. Покрај тоа, влакната помагаат да се намали воспалението во органите за варење и да се подобри варењето. Но, сето ова важи доколку го користите целиот лимон, со пулпа и кора. Секако, пред тоа добро измијте ја кората.

Го штити срцето

Состојките во лимонот го намалуваат нивото на лошиот холестерол, кој е главен фактор на ризик за развој на многу болести. Покрај тоа, ова овошје содржи киселина која помага при апсорпција на магнезиум и калциум, кои го регулираат крвниот притисок.

Подобра апсорпција на железо

Витаминот Ц е совршен партнер за храна богата со железо . Овој витамин ја подобрува апсорпцијата на железото , што дополнително доведува до формирање на хемоглобин кој доставува кислород и хранливи материи до секоја клетка во телото. Витаминот Ц е особено важен за веганите и вегетаријанците, кои поради неконзумирање месо консумираат помали количини на железо.

Лимон и фактори на ризик

Бидејќи е многу кисел, може да предизвика металоиди, па затоа не се препорачува за луѓе кои страдаат од желудочна киселина. Исто така, киселината може да влијае на здравјето на забите бидејќи ја разградува глеѓта. Конзумирањето лимон не се препорачува за луѓе кои страдаат од мигрена бидејќи може да ги предизвика или влоши.

Претходна објаваОвие 5 трендови на обувки ќе доминираат во остатокот од 2022 година.
Следна објаваКАРАКТЕРИСТИКИ НА ИСПОЛНАТА ЖЕНА

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име