Дома Здравје Чувствувате како ви се јадете СОЛЕНО И СЛАТКО во исто време –...

Чувствувате како ви се јадете СОЛЕНО И СЛАТКО во исто време – што значи тоа

173
0

На сите ни се случило наеднаш да почувствуваме ненадејна потреба за различни вкусови, која едноставно не обзема.

Постојаната потреба за одредена храна може да укажува на недостаток во организмот. Може да ве предупреди и за некои промени во телото. Ова се само неколку примери и одговори на овие ненадејни состојби на организмот.

Ако ви се јаде слатко: исцрпени сте и ви треба брза доза енергија – гликоза. Подобро земете мед или темно чоколадо и на тој начин „опремете“ го телото со здрава енергија.

Ако имате желба за солена храна: Инфекцијата е намалена, но воспалителниот процес е зголемен, пред се во урогениталниот систем.

Ако сакате да јадете горчлива храна : Проблемот е во желудникот и цревата. Ви треба детоксикација.

Ако јадете свеж зеленчук: Може да имате проблеми со црниот дроб или гастритис. Оваа храна ќе ви го смири стомакот.

Ако јадете семки од сончоглед: На телото му недостасуваат антиоксиданси.

Претходна објаваНикогаш не би погодиле кои се најдобро оценетите екс-ју јадења во светот
Следна објаваНаучниците предупредуваат: Осаменоста е опасна за целиот организам

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име