Дома Health ЧУВАЈТЕ ГИ БУБРЕЗИТЕ НА ВРЕМЕ: Почестата конзумација на оваа храна го намалува...

ЧУВАЈТЕ ГИ БУБРЕЗИТЕ НА ВРЕМЕ: Почестата конзумација на оваа храна го намалува ризикот од развој на…

910
0

ЧУВАЈТЕ ГИ БУБРЕЗИТЕ НА ВРЕМЕ: Почестата конзумација на оваа храна го намалува ризикот од развој на…

Тие испитуваа информации за 25.570 учесници во истражувањето од 19 претходно спроведени студии.

Сите оние чија исхрана вклучува повеќе морски плодови веројатно се изложени на помал ризик од развој на хронични проблеми со бубрезите, покажува новото научно истражување.

Истражувањето покажа дека потрошувачката на омега-3 масни киселини од морска храна може да биде поврзана со умерено помал ризик од развој на хронични бубрежни заболувања и со побавно влошување на функцијата на бубрезите.

Интересно е што резултатите од студијата, објавени во The British Medical Journal, исто така укажуваат дека омега-3 масните киселини кои се наоѓаат во растителната храна не нудат еднаква заштита.

Експертите од австралискиот институт Џорџ за глобално здравје и Универзитетот во Нов Јужен Велс велат дека нивните најнови откритија сугерираат дека луѓето треба да вклучат морска храна во нивната исхрана доколку можат.

Научниците ги анализираа резултатите од претходните студии. Врз основа на биомаркерите, тие открија колку омега-3 масни киселини консумираат поединците.

Тие испитуваа информации за 25.570 учесници во истражувањето од 19 претходно спроведени студии.

Севкупно, во текот на приближно 11 години следење на нивната здравствена состојба, 4.944 од нив, или околу 19 проценти, развиле хронична бубрежна болест.

Имате ладни стапала? Лекарите наведоа пет болести кои можат да бидат причина за ова

Истражувачите откриле 13 отсто помал ризик од развој на хронична бубрежна болест кај групата субјекти кои консумирале најголеми количини на омега-3 полинезаситени масни киселини (n-3 PUFA), во споредба со оние кои консумирале најмалку.

Интересно е, велат истражувачите, дека не е пронајдено позитивно влијание помеѓу потрошувачката на омега-3 масни киселини од растителна основа, кои може да се најдат во јаткастите плодови, семките и зелениот лиснат зеленчук и болестите на бубрезите.

Повисоките нивоа на n-3 PUFA добиени од морска храна се поврзани од страна на научниците со помал ризик од развој на бубрежни заболувања, иако немаше таква врска во случај на внесување на n-3 PUFA од растително потекло во телото, напишаа авторите.

Нашите резултати го поддржуваат фактот дека омега-3 полинезаситените масни киселини од морската храна играат важна улога во спречувањето на развојот на хронични бубрежни заболувања, заклучија тие.

Претходна објаваИмате ладни стапала? Лекарите наведоа пет болести кои можат да бидат причина за ова
Следна објаваПсоријаза реагира на ладно време, како да се избегне влошување на болеста

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име