Дома Здравје Чувар куќа лек за уво и сите здравствени придобивки…

Чувар куќа лек за уво и сите здравствени придобивки…

1229
0

Чувар куќа е добро познато растение за кое долго време се верувало дека лекува бројни медицински состојби и воспаленија . Римјаните го засадиле под прозорецот, верувајќи дека растението е лек за љубовните проблеми и дека ќе ја реши болката од оваа природа.

Други верувале дека чувар куќа може да ги заштити од гром, но и од магии. Без оглед на тоа во што веруваа другите, едно беше сигурно: со векови кантарионот се користеше за лекување на кожни болести, проблеми со очите, инфекции на увото и слично.

Здравствени придобивки од чуварската куќа

Чувар куќа се користи уште од античко време за лекување на здравствени состојби, вклучувајќи треска, чиреви, рани, проблеми со кожата и слично. Се применуваше локално и внатрешно.

Чувар куќа и денес се користи како лековито растение, а се верува дека е ефикасна поради нејзиниот хемиски состав. Народната медицина се залагала и за антивоспалителните и диуретичните својства на анасонот.

Ова растение има две најважни предности :

  1. најпознат е за третман на проблеми со кожата, особено изгореници,
  2. за олеснување и третман на проблеми со увото.

Иако недостигаат некои научни докази, сè уште се користи за лекување на различни состојби, вклучувајќи цисти, хемороиди, инфекции на увото , инфекции на уринарниот тракт и слично.

Се користи и за лекување на бројни кожни заболувања како исекотини, изгореници, осип, брадавици и слично.

Најчестиот начин на конзумирање на ова растение е преку чај или во форма на сок. Можна е и комбинација со мед. Чувар куќа се користи локално или внатрешно, во зависност од медицинската состојба што се лекува.

Лекување на проблеми со увото

Чувар куќа се користи со години за лекување на акутен отитис медиа, за лекување на привремено губење на слухот, како и за други оштетувања на слухот .

Иако церуменот генерално го штити ушниот канал од габи, бактерии и вода и помага во подмачкување на увото, оштетениот церумен може да го притисне тапанчето, загрозувајќи го надворешниот слушен канал и предизвикувајќи проводен губиток на слухот. Сокот од листовите на чуварската куќа може да го раствори церуменот и да ја ублажи болката.

Третманот е доста брз и едноставен : едноставно ставете неколку капки од чуварот во увото и оставете го да отстои неколку минути. Ако болката е доста силна , исцедете ја на памук и нежно ставете ја во увото. Оставете неколку часа.

Мерки на претпазливост

Секогаш треба да се внимава кога користите било каков хербален лек. Без разлика дали се работи за орална или локална апликација.

Нема докази за штетни несакани ефекти, но тоа не значи дека не треба да бидете внимателни. На бремените жени, доилките и децата им се препорачува да не консумираат чувар куќа на овој начин

Претходна објаваКога ќе слушнете колку е добра сланината, ќе ја јадете секој ден
Следна објаваКако да се надминат стравовите еднаш засекогаш?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име