Дома Твој Готвач Чоколадни топчиња со три состојки

Чоколадни топчиња со три состојки

4259
0

Здрави и брзи топчиња…

Состојки:

околу 170 гр урми
120 гр ореви
35 гр какао во прав
прстофат сол
една или две лажички вода

За посипување и украсување:

какао во прав
ситно сечкани или мелени ореви, бадеми, лешници
кокос

Подготовка:

Потопете ги урмите и оставете ги во водата да омекнат околу 10 минути. Ако користите свежи урми, можете да го прескокнете овој чекор или да ги киснете пет минути за полесно да се лупат. Извадете ја корпата и ставете ги во повеќенаменски процесор за храна. Додадете ореви, какао во прав и малку сол. Мешајте додека не се соединат сите состојки. Доколку е потребно, додадете една или две лажички вода или стопено кокосово масло.

Одделете 2/3 лажички од смесата и формирајте топчиња со влажни раце. Наредете ги на хартија за печење или проѕирна фолија за да не се залепат за плехот. Посипете со какао и оставете во фрижидер малку да се стегнат. Ставете ги во кутија која добро се затвора и чувајте ги во фрижидер и до 10 дена.

Претходна објаваКои се причините за постојаното гадење?
Следна објаваОвие лековити растенија ќе ви помогнат во борбата против анксиозноста

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име