Дома Your Chef Чоколаден куглоф со портокал

Чоколаден куглоф со портокал

224
0

Чоколаден куглоф со портокал

Еве, на ред е сладок куглоф, овој пат чоколаден, со портокал.

Целата куќа мирисаше додека се печеше, а речиси сето тоа исчезна пред да се олади.

За среќа, имав можност да видам дека е прекрасно и откако ќе преноќи во фрижидер (едно парче).

Доколку сакате да го направите, што топло ви го препорачувам бидејќи е навистина едноставно, еве го рецептот:

Посен чоколаден куглоф со вишни

Состојки:
Куглоф :

  • 3 јајца
  • 160 гр путер/маргарин
  • 180 гр шеќер
  • 180 мл млеко
  • 50 мл сок од портокал
  • рендана кора од 1 портокал
  • 250 гр брашно
  • 30 гр какао во прав
  • 1 прашок за пециво

Глазура :
-150 гр чоколадо

-50 гр путер/маргарин

-5 лажици масло

Подготовка:
Во тенџере се става путерот да се растопи, се трга од шпорет, се додава шеќерот и сите состојки освен јајцата. Добро изматете, па додајте ги јајцата и на крај кората од портокал.

Доколку сакате ишарете го со какао.

Истурете во подмачкан калап и печете на 180 степени 50 минути.

Оставете малку да се излади.

За глазурата на тивок оган растопете ја чоколадата со маргарин и масло, убаво измешајте и прелијте со куглофот.

По желба посипете со бело чоколадо.

Претходна објаваОвие 4 пијалоци се убедливо најлоши за висок крвен притисок!
Следна објаваИЗЕДЕТЕ САМО 3/4 ЛАЖИЧКА ОД ОВАА СМЕСА ВЕЧЕРВА ПРЕД СПИЕЊЕ: Ќе спиете како бебе, а наутро ќе се чувствувате ПООДМОРНО од било кога

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име