Дома Здравје Чистење на белите дробови…

Чистење на белите дробови…

438
0

Пченката и ѓумбирот ги чистат белите дробови.

Дали сте роб на цигарите и не можете да ги оставите и покрај кашлањето? Во тој случај, почесто консумирајте храна и пијалоци кои можат да ги исчистат белите дробови и да ви овозможат полесно да дишете.

Може да ви помогнат чаевите, пред се од свеж ѓумбир, но и од борови иглички или коприви, кои можете да ги јадете и како салата. Јадете риба и јагнешко месо, бидејќи тие содржат моќен антиоксиданс селен. Јадете и јајца и житарки.

Слатката пченка е полна со бета-криптоксантин, за кој е докажано дека ги штити белите дробови од рак, бидејќи делува како моќен антиоксиданс. Доколку е можно, земете природно, органски одгледувано. Портокалите имаат сличен ефект.

Кромидот и лукот поради својот состав имаат антиканцерогени ефекти. Истражувањата покажаа дека луѓето со рак, кои редовно го консумираат овој зеленчук, се спречени да развијат нови туморски клетки.

Се разбира, лошиот здив е неизбежен, но помислете на мирисот на чад од тутун во устата и на облеката, така што кромидот нема да ви изгледа толку неподнослив.

Претходна објаваШто предизвикува херпес?
Следна објаваПриродни лекови за синуси: што помага, а што може да биде многу штетно

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име