Дома Health Чистењето уши со стапчиња може да биде минато

Чистењето уши со стапчиња може да биде минато

527
0

Чистењето уши со стапчиња може да биде минато
Докторот откри генијален начин за чистење на ушите: Не мора повеќе да користите стапчиња

Американскиот педијатар д-р Гил Д. напиша неколку корисни совети на својата веб-страница за сите оние кои имаат почесто таложење на восок во ушите.

Д-р Гил пишува дека не треба насилно да го отстрануваме восокот во ушите, туку тоа треба да се направи на многу поефективен начин, иако напоменува дека овој проблем најдобро го решава лекар специјалист.

Имате ли зуење во ушите: Ова е причината, еве на што ве предупредува телото

Тој го препорачува методот на омекнување на акумулацијата во ушите кои се стврднале, што најдобро се прави со масло.

Земете памукче, натопете го со масло и ставете го во уво без да го туркате во увото. Потоа треба да се затресе главата за да се овозможи восокот да се движи кон надворешниот канал. Почекајте две до три минути и ставете неколку капки масло во увото.

Тоа би требало да го разбие восокот, но ако тоа не функционира, тогаш направете мешавина од бел оцет и алкохол за триење еден на еден и едноставно исплакнете го увото со тој раствор користејќи инјекција или шприц од аптека.

Претходна објаваРецепт за вкусно Шеќерпаре
Следна објаваШто не смеете да ставате на местото на изгореници

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име