Дома Здравје ЧИСТЕТЕ ГО ОРГАНИЗМОТ ЗА САМО ЧЕТИРИ ДЕНА

ЧИСТЕТЕ ГО ОРГАНИЗМОТ ЗА САМО ЧЕТИРИ ДЕНА

626
0

ЧИСТЕТЕ ГО ОРГАНИЗМОТ ЗА САМО ЧЕТИРИ ДЕНА. Оваа вода ќе ви го намали холестеролот и ќе ви го исчисти црниот дроб.

Водата со суво грозје се смета за ефикасен начин за чистење на црниот дроб.

Пиењето на овој пијалок има многу предности, а неговата подготовка е исклучително едноставна. Можеби името на водата со суво грозје не звучи многу привлечно, но ве уверуваме дека пијалокот е навистина многу вкусен.
Тоа е традиционален и природен начин за подобрување на здравјето и благосостојбата и справување со некои болести.

Водата со суво грозје има ефект на детоксикација и чистење на црниот дроб,
Обезбедува влакна, го забрзува метаболизмот, го подобрува варењето и спречува надуеност и запек,
Обезбедува јод, од кој повеќето од нас имаат премалку.


Позитивно делува на забите. Заштитува од кариес и има антибактериски својства.
Водата со суво грозје е одличен извор на витамини, минерали и антиоксиданси.
За разлика од сувото грозје, содржи мала количина шеќер, па можете да го пиете дури и за време на диета за слабеење и низок шеќер.
Позитивно влијае на работата на срцето и помага во намалување на нивото на холестерол.
Вода со суво грозје – како да ја направите?


Подготовката на вода со суво грозје е многу едноставна. Се што ви треба е пакет суво грозје (100-150 гр.) и две чаши вода. Не заборавајте да изберете органско суво грозје што не е зачувано со сулфур диоксид. Тие исто така не треба да содржат масло или шеќер. Ви треба само чисто суво грозје. Изберете потемни, помали и без сјај.


За секој случај убаво измијте ги во топла вода. Истурете две чаши вода во тенџере и варете. Додадете суво грозје и варете покриено 15-20 минути.

Дали вашите усни се суви и отечени?


Оставете го садот со суво грозје настрана 12 часа. По ова време, сувото грозје можете да го процедите. Вашата вода е подготвена за пиење. Останатото суво грозје можете да го користите за тесто, каша или да јадете како закуска.
Се препорачува да се пие вода со суво грозје наутро на празен стомак. Тогаш носи најмногу придобивки, а неговите детоксикациски ефекти се најсилни. За подобар ефект, можете малку да го загреете.


Најдобро е да го подготвите навечер, а да го пиете наутро. Поголеми количини на пијалоци може да се чуваат во фрижидер 2-3 дена. Третманот за чистење со вода и суво грозје треба да трае четири дена и може да се повторува еднаш месечно.

Претходна објаваДали вашите усни се суви и отечени?
Следна објаваДоколку го забележите ОВА на вашата кожа, не го игнорирајте

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име