Дома Твој Готвач Чизкејк во чаша…

Чизкејк во чаша…

423
0

Кога не знаете што да приготвите за десерт, секогаш може чизкејк. Овој десерт во чаша, за кој ви треба само половина час, е многу едноставен, а сепак многу вкусен.

Состојки:

50 гр плазма / интегрални / ситни бисквити,

25 гр путер,

100 гр грчки јогурт,

50 гр свежо крем сирење,

75 гр слатка павлака,

2 лажица шеќер во прав,

250 гр овошје,

Подготовка:

Измелените бисквити измешајте ги со путерот стопен на собна температура. Распоредете ја смесата во 3 садови или чаши и чувајте ги во фрижидер.

Изматете ја слатката павлака со шеќерот во прав додека не стане цврста, измешајте го јогуртот со свежото крем сирење и додадете ги во слатката павлака. Нежно измешајте ги сите состојки додека не се соединат како крем. Додадете го кремот во подготвената подлога од бисквити и ставете ги повторно назад во фрижидер најмалку еден час.

Како последен чекор, исечете го овошјето по ваш вкус, иако се препорачуваат шумски плодови како малини, капини, боровинки и јагоди или цреши, бидејќи најдобро одат со сирење. Ставете го овошјето на кремот. Подготвениот чизкејк оставете го во фрижидер да се олади додека не го сервирате.

Уживајте во вашиот десерт!

Претходна објаваТест на личност: Колку кучиња гледате на фотографијата?
Следна објаваПет намирници кои го зајакнуваат имунитетот во текот на зимата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име