Дома Health Чешањето на ОЧИТЕ може да биде причина за загриженост

Чешањето на ОЧИТЕ може да биде причина за загриженост

449
0

Чешањето на ОЧИТЕ може да биде причина за загриженост

Чешањето на окото во основа е знак дека природната заштита на вашите очи е нарушена поради некоја причина во тој момент.

Површината на очите, како и нашата кожа, е во постојан контакт со нашата околина. Иако површината на очните јаболка и солзите помагаат да ги држите очите подалеку од бројни потенцијални проблеми, понекогаш тие не се доволна бариера.

Понекогаш се случува да има уште проблеми – објаснува Адитја Канеса Тасан, хирург на Медицинскиот колеџ на Универзитетот Томас Џеферсон.

Идентификувањето на виновникот зад вашите чешачки очи може да ви помогне да го пронајдете вистинскиот третман и да спречите тоа да се повтори во иднина. Затоа ви ги откриваме 10-те најчести причини за чешање на очите, како и начини на кои можете да го спречите.

Имате сезонски алергии

Постојат неколку причини зошто сезонските алергии можат да предизвикаат чешање на очите. Една од нив е дека алергените како полен можат да влезат директно во вашите очи, што ги прави непријатни. И, ако се борите со проблеми како кивање и течење на носот, големи се шансите да имате и чешање на насолзени очи, бидејќи вашите очи и носните синуси се поврзани.

Алергиската реакција вклучува ослободување на супстанции кои можат да предизвикаат оток, чешање, кинење или црвенило на ова ткиво – објаснува Муриел Шорнак од клиниката Мајо во Рочестер, Минесота.

Леќи

Ова може да изгледа невино, но може да предизвика иритација на очите – и чешање. Чувството на чешање во очните јаболка предизвикано од контактни леќи обично се должи на присуството на туѓо тело на предната површина на овој орган. Затоа е важно да бидете сигурни дека вашите контактни леќи се во добра состојба во секое време.

Редовно правете очни прегледи бидејќи контактните леќи може да се искриват со текот на времето, предизвикувајќи слабо вклопување на вашата рожница. Исто така, без разлика каков раствор користите, тријте ги контактните леќи со чисти прсти и потоа исплакнете ги со растворот пред да ги натопите во куќиштето.

Камилицата има многу лековити својства, а во народната медицина се користи и за стопирање на гасови, за олеснување на варењето и за дијареја.

Имате суви очи

Сувото око се случува кога количината или квалитетот на солзите не се толку добри како што треба. Ова може да се случи ако нешто тргне наопаку со кој било елемент во тој систем, според истражувањето на американскиот Национален институт за очи.

Во нормални околности, вашите очи прават прилично добра работа со само подмачкување. Но, кога имате суво око, може да се борите со симптоми како црвенило, горење и, да, чешање.

Имате конјунктивитис

Конјунктивитис, понекогаш познат како „розово око“, е сè што предизвикува воспаление на конјунктивата – тенка мембрана што ја обложува внатрешноста на вашите очни капаци.

Конјунктивитис може да настане поради алергија, инфекција или било каква воспалителна состојба на окото. Тоа може да доведе до интензивни симптоми како што се отекување на очите, насолзени очи, црвенило и чешање – објаснуваат лекарите.

Вирусна инфекција

Интересно е што дури може да има врска помеѓу вирусот СОВИД-19 и чешањето на очите, покажа мала студија на институт во САД. Истражувачите проучувале 83 пациенти со вирусот и откриле дека 81 отсто имале некаков проблем со очите во рок од две недели од другите симптоми. Тие вклучуваат чувствителност на светлина, болка во очите и чешање на очите.

Козметика

Иако не нанесувате козметика и производи за шминка директно на очното јаболко (барем не треба), мали парчиња маскара, сенки за очи и други производи може да навлезат во вашите очи и околните области, предизвикувајќи иритација.

Многу козметички производи содржат различни супстанции, вклучувајќи бои, парфеми и конзерванси, на кои лицето може да развие алергија или преосетливост. Тоа може да доведе до црвенило и отекување на очите или на кожата околу очите, а најчесто и чешање – велат лекарите.

Инфекција на очните капаци

Блефаритис е воспаление на очните капаци што обично ги зафаќа двете очи по должината на рабовите на очните капаци.Тоа обично се случува кога масните жлезди во основата на вашите трепки се блокираат

Ова може да доведе до прекумерен раст на нормалните бактерии на кожата во погодената област. И тогаш останувате со иритација, црвенило и чешање – велат експертите.

Претходна објаваКИНДЕР МЛЕЧНИ КОЦКИ (РЕЦЕПТ)
Следна објаваНароден лек кој го намалува притисокот ВО МОМЕНТ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име