Дома Health Четири причини зошто зелената салата треба да биде на вашата трпеза секој...

Четири причини зошто зелената салата треба да биде на вашата трпеза секој ден

401
0

Четири причини зошто зелената салата треба да биде на вашата трпеза секој ден

Марулата, нејзините многубројни видови, се класифицирани како главна зелена салата, ромска зелена салата и лисна салата. Најпопуларна салата денес, како и досега, е зелената салата, која кај нас се одгледува со векови.

Денес можеме да го купиме преку целата година, но сепак е најубавиот што се продава и јаде кога ќе дојде пролетта.

Марулата содржи витамини А и Ц, а минералите вклучуваат железо, калциум, цинк, бакар, магнезиум и фосфор. Витамините Б1, Б2, Б6, кои се неопходни за размена на материи и нервна функција, а исто така и за создавање на протеини, се содржани во сите зелени салати.

Цвекло…

Темнозелените листови од салата се побогати со витамин А од посветлите. Затоа, со правилен избор на салати, доволно сме снабдени со се што му е потребно на организмот.

Ако зелената салата не е често на вашата трпеза, време е да ги промените вашите навики. Погледнете некои од причините за почесто да додавате зелена салата во вашето мени.

Одржува оптимално ниво на киселост во телото
Минералите во зелената салата помагаат да се отстранат токсините од телото и да се одржи оптимален баланс на киселоста. Ова е важно бидејќи доброто ниво на киселост му дава на телото енергија, обезбедува мирен сон и благотворно делува на кожата.

Влакната го подобруваат варењето
Зеленчукот содржи многу влакна, кои се добри за варење. Јадењето зелена салата помага во борбата против запек, а влакната во зелената салата ќе ви обезбедат здраво ниво на холестерол, што е важно за спречување на кардиоваскуларни болести.

Го зајакнува имунитетот
Марулата е добра за имунитетот бидејќи содржи магнезиум, калиум, калциум и фосфор. Овие минерали го намалуваат штетното влијание на слободните радикали во телото, а со тоа штитат од вирусни инфекции и слични болести. Исто така, голема количина на витамин Ц поволно делува на имунитетот.

Може да го регулира крвниот притисок
Зелената боја на зелената салата доаѓа од хлорофилот, кој благотворно делува на крвните садови, а се верува дека може да го регулира крвниот притисок, како и да ја стимулира активноста на срцевиот мускул.

Претходна објаваПостои поврзаност помеѓу мигрената, менструацијата и менопаузата
Следна објаваПалачинки со мајонез во тестото (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име