Дома Здравје Четири причини зошто е добро да се јаде грозје секој ден

Четири причини зошто е добро да се јаде грозје секој ден

772
0

Ако се двоумите која храна би можела да помогне во зачувување на здравјето на двата најважни органи: мозокот и срцето – јадете грозје и нема да погрешите.

Не случајно го доби епитетот – „храна на боговите“, бидејќи содржи витамини А, Б, Ц, минерали, фолна киселина, ензими, протеини, калциум, магнезиум, калиум, манган, фосфор…

Грозјето ја зголемува циркулацијата на крвта и на тој начин мозокот подобро се храни, што ја подобрува и меморијата. Ресвератролот, кој се наоѓа во поголеми количини во црното грозје, ги неутрализира слободните радикали и плаките во мозокот, што е потврдено во неколку студии. Еден од нив, спроведен во Британија, покажа дека ова полифенолно соединение го зголемува протокот на крв во мозокот за дури 200 проценти.

Полифенолите во грозјето го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни болести бидејќи се врзуваат за слободните радикали и ги намалуваат наслагите на крвните садови, а со тоа го промовираат здравјето на срцето. Ресвератрол обезбедува флексибилност на срцевиот мускул. Антиоксидансите присутни во грозјето можат да ја спречат оксидацијата на лошиот холестерол, што е една од главните причини за појава на коронарни заболувања предизвикани од намален проток на крв низ срцевите артерии.

Сепак, ова не се единствените придобивки од конзумирањето на грозје:

Ја намалува болката
Во случај на гихт и ревматоиден артритис, црното грозје помага за намалување на болката бидејќи содржи антиоксиданси и витамин Ц кои ја намалуваат болката во мускулите и зглобовите, додека ресвератролот го стимулира ослободувањето на урична киселина и други штетни материи, што придонесува за намалување на болката.

Ги штити коските
Грозјето содржи бакар, железо и манган, кои се неопходни за развој и цврстина на коските. Редовното консумирање на ова овошје може да помогне во спречување на слаби коски, болки во зглобовите и остеопороза. Манганот е неопходен и во телото за правилен метаболизам, за градење на коските, сврзното ткиво и создавање колаген.

Против замор
Често причината за анемија придружена со замор е недостатокот на железо, па затоа една порција грозје може да ви помогне да се чувствувате сити. Ова важи за црното грозје, кое содржи железо и минерали важни за формирање на црвени крвни зрнца, со што се спречува анемија.


Подобра визија
Научниците открија дека антиоксидансите во грозјето се до 50 пати посилни од витаминот Е и 20 пати посилни од витаминот Ц, што го прави ова овошје моќен заштитник од оштетување на мрежницата. Влошувањето на мрежницата и формирањето на макуларни дамки се главните причини за брзото влошување на видот, па тоа е и причината зошто треба што почесто да јадете грозје.

Претходна објаваПет работи кои не треба да ги правите на празен стомак
Следна објаваШто е подобро – да спиете гладни или сити?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име