Дома Health Четири пијалоци што треба да ги избегнувате ако страдате од висок крвен...

Четири пијалоци што треба да ги избегнувате ако страдате од висок крвен притисок

842
0

Четири пијалоци што треба да ги избегнувате ако страдате од висок крвен притисок

Високиот крвен притисок може да биде сериозна состојба која може да доведе до развој на сериозни болести и затоа е важно редовно да се контролира. Добар начин за спречување на високиот крвен притисок е да избегнувате одредени навики. Тоа значи дека треба да се движиме доволно, да се држиме подалеку од стресот, да се грижиме за телесната тежина, да се храниме здраво, но и да внимаваме што пиеме.

Високиот крвен притисок или хипертензијата се нарекуваат тивок убиец бидејќи често нема очигледни симптоми. Ако се појават, тие вклучуваат главоболка, замор, конфузија, болка или стегање во градите, промени во видот, гадење, повраќање, анксиозност, прекумерно потење, бледа црвенило на кожата или лицето и грчеви во мускулите.

Упатствата го дефинираат високиот крвен притисок како систолен крвен притисок помеѓу 120 и 129 mm Hg и дијастолен крвен притисок помал од 80 mm Hg. Високиот крвен притисок, или стадиум 1 хипертензија, се дефинира како систолен крвен притисок од 130 mm Hg или дијастолен крвен притисок од 80 mm Hg, додека стадиум 2 хипертензија е дефиниран како систолен крвен притисок од 140 mm Hg или поголем или дијастолен крвен притисок од 90 mm Hg или поголем.

Какви пијалоци да избегнувате?
Ако имате висок крвен притисок, внимавајте што пиете. Ова се пијалоците од кои треба да се држите подалеку.

Алкохол

Клиниката Мајо наведува дека повеќе од три алкохолни пијалоци дневно може да го подигнат крвниот притисок. Според истражувањата, консумирањето на седум или 13 алкохолни пијалоци неделно е поврзано со зголемен крвен притисок.

Засладени пијалоци

Според нутриционистите, засладените пијалоци се полни со додаден шеќер, па можат негативно да влијаат на крвниот притисок.

Кои се првите симптоми на висок крвен притисок?

Енергетски пијалоци

Енергетските пијалоци воопшто можат лошо да влијаат на здравјето, но и да ги зголемат шансите за развој на хипертензија. Еден од виновниците за ова е кофеинот кој се наоѓа во нив.

Кафе

И премногу кафе може да има негативно влијание врз здравјето и хипертензијата. Општо земено, пијалоците кои содржат кофеин, вклучувајќи чај, кафе и енергетски пијалоци, можат да го зголемат крвниот притисок.

Претходна објаваПосна пита со зелка! Има фантастичен вкус, секоја домаќинка треба да знае како да го подготви ова
Следна објаваЕве што се случува со ТЕЛОТО НА ЖЕНАТА

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име