Дома Health Четири начини за намалување на крвниот притисок без лекови

Четири начини за намалување на крвниот притисок без лекови

284
0

Четири начини за намалување на крвниот притисок без лекови
Половина час пешачење може да го намали ризикот од развој на хипертензија

Получасовна прошетка еднаш дневно може да го намали ризикот од развој на хипертензија .

Бидејќи сè започнува од високиот притисок, шведскиот кардиолог Матс Халдин (Халдин) открил четири начини како да го намалите без никаков лек. Како што самиот наведува, реагирајте на време, не чекајте да се влоши ситуацијата. Проблемите до кои најчесто доведува хипертензијата се мозочен удар, срцев удар, срцева слабост, па дури и деменција.

Кардиологот посочува дека алармантни граници се кога горниот притисок е помеѓу 140 и 160, а долниот е близу 100. Тогаш веќе треба да се преземе акција. Објаснува како во оваа фаза притисокот може да се врати во нормала без лекови, доколку сме дисциплинирани и ги следиме следните четири чекори:

Прошетка
Според лекарите, половина час пешачење еднаш дневно може да го намали ризикот од развој на хипертензија. д-р. Матс исто така ги советува луѓето со проблеми со притисокот да не избегнуваат скали, туку да ги користат секогаш кога можат.

Доволно часови спиење
Лекарот препорачува најмалку седум часа сон дневно, како и да не го користите телефонот најмалку половина час пред спиење.

Овие 4 пијалоци се убедливо најлоши за висок крвен притисок!

Балансирана исхрана
Исхраната треба да биде урамнотежена за да не дебелее, бидејќи вишокот килограми директно влијае на зголемувањето на крвниот притисок. д-р. Халдин има неколку препораки кога е во прашање храната, но и консумацијата на алкохол и цигари:

– воведе контрола на големината на порцијата

– откажете се од цигарите и прекумерната употреба на алкохол

  • намалете го внесот на сол
  • намалете ги или целосно исфрлете ги месните производи од исхраната
  • контролирајте го внесувањето на храна богата со заситени масти
  • изберете медитеранска исхрана – јадете јадења подготвени со маслиново масло, мешунки, риба, зеленчук и овошје

Намалете го стресот
Тој посочува дека од клучно значење е да се работи на намалување на стресот, особено за да се одржи здравјето на крвните садови и срцето.

Понекогаш треба да го исклучите телефонот, компјутерот и телевизорот за да избегнете непотребни грижи, заклучува докторот.

Претходна објаваОдговорете искрено на шест прашања: Тест кој открива колку навистина се грижите за вашето здравје
Следна објаваНАПРАВЕТЕ ДОМАШНО SNICKERS: НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА САКАТЕ ДА ГИ КУПИТЕ ВО ПРОДАВНИЦА

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име