Дома Здравје Чај од магдонос за здравје и убавина

Чај од магдонос за здравје и убавина

308
0


Една од најчесто користените билки може да се користи и за правење чај кој не само што е вкусен, туку има и диуретично дејство и обезбедува убава и чиста кожа.

Магдоносот содржи многу супстанции корисни за здравјето и убавината. Меѓу другото, тој е богат извор на витамин Ц, антиоксиданс кој го штити организмот од слободни радикали, го зајакнува имунитетот и ја промовира синтезата на колаген, клучен за сврзното ткиво и кожата. Од другите антиоксиданти, магдоносот се смета за најдобар извор на апигенин, кој може да спречи некои видови на рак.

Тој е богат извор на витамин А – во форма на три каротеноиди: бета-каротен, лутеин и зеаксантин – важен за здравјето на очите и витамин К, кој има улога во заздравувањето на раните. Исто така, содржи железо, калиум и фолна киселина. Експертите велат дека е доволно да се испие една чаша чај од магдонос на ден и препорачуваат магдоносот добро да се измие или да се натопи во ладна вода во која е додаден малку оцет пред да се подготви чајот.

За чаша чај:
¼ чаши свеж магдонос
1 чаша врела вода
малку свежо исцеден сок од лимон
Ставете го магдоносот во чаша и истурете ја врелата вода. Оставете го да отстои 5 минути, а потоа исцедете го (ако сакате посилен чај, оставете го уште неколку минути). Откако чајот ќе се излади малку, додадете сок од лимон.

Претходна објаваКраток курс за мотивација…
Следна објаваЈоргован омилено пролетно цвеќе со прекрасен мирис…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име