Дома Здравје Чај од куркума: Зошто е толку добар и како да го направите...

Чај од куркума: Зошто е толку добар и како да го направите дома?

1803
0

Куркумата е популарен зачин со портокалова боја кој се користи за подготовка на разни јадења. Покрај тоа, може да се користи и за подготовка на златно млеко, кое е одличен напиток за зајакнување на имунитетот, а се прави и чај од куркума, кој има и голем број здравствени придобивки.

Куркумата во оваа форма се консумира илјадници години. Во ајурведската медицина, овој чај се нарекува и халди или манџал.

Како да направите чај од куркума?
Овој чај може да се направи на неколку начини. Можете да користите рендан корен од куркума , прав или зачин од куркума или да купите чај од куркума што доаѓа на големо или како кесичка чај. Не постојат строги прописи за тоа колку од овој чај може да се пие дневно, но најдобро е да се пие до три пати на ден. Чајот ќе има необичен земјен, но и слатко-горчлив вкус на кој треба да се навикнете, а и бојата ќе биде посебна.

Затоа, освен куркума, во шолјата можете да додадете и некој друг чај, како зелен , црн или некој овошен чај. Покрај чајот, во цедениот сок од портокал можете да додадете и куркума.

Во каква форма имате куркума, за да направите чај со неа, прелијте со врела вода со една лажичка куркума, покријте ја шолјата и оставете ја да отстои околу десет минути, по што може да се пие.

Во чајот може да се додадат малку мед и лимон, а доколку сакате дополнително да ги подобрите придобивките од чајот, можете да изрендате и малку корен од ѓумбир . Некои луѓе сакаат да додадат малку млеко во чајот од куркума. Ако сакате куркумата подобро да се апсорбира од телото, додадете малку бибер.

Чајот може да се пие топол или ладен.

Зошто чајот од куркума е толку добар?
Ви претставуваме неколку важни причини зошто чајот од куркума е одличен за организмот.

 1. Го подобрува имунитетот
  Главната состојка на куркумата е куркуминот , кој има антивоспалителни, антибактериски и антивирусни својства, а исто така го подобрува функционирањето на имунолошкиот систем. Освен тоа, чајот од куркума содржи и магнезиум, железо и бакар, витамини Б3 и Б6, а содржи и антиоксиданси.
 2. Ги ублажува симптомите на артритис
  Куркуминот може да биде ефикасен и во ублажување на воспалителните процеси предизвикани од артритис . Исто така, се покажа дека е добар во намалувањето на болката од остеоартритис.
 3. Добрa е за срцето
  Куркуминот помага и при разни проблеми со срцето , може да ја разреди крвта, да го намали холестеролот и да спречи стеснување на артериите. Исто така, може да помогне во намалувањето на последиците од разни оштетувања на срцето.

  Покрај тоа, овој чај може да влијае и на подобрување на расположението кога се користи подолго време. Иако има многу придобивки, тие ќе зависат од процентот на куркумин во самиот чај од куркума.

Дали чајот од куркума има некакви несакани ефекти?
Ако пиете премногу од овој чај дневно, некои луѓе може да доживеат дијареа, а може да се јават и гадење , осип или главоболки . Чајот од куркума не треба да го консумираат бремени жени и доилки, како и луѓе кои земаат одредени лекови како што се антидепресиви, антибиотици, лекови кои ги користат пациентите со рак или разредувачи на крв.

Заклучок
Така, чајот од куркума може лесно да се направи, а во него може да се додадат разни други состојки или чаеви за да има што поубав вкус. Има многу здравствени придобивки и може да се пие до три пати на ден. Сепак, некои луѓе треба да го избегнуваат и не треба да се консумира со одредени лекови.

Претходна објаваНЕМА ПЕЧЕЊЕ: ФАНТАСТИЧЕН КОЛАЧ ЗА САМО 10 МИНУТИ
Следна објаваВажно за менталното здравје: Како музиката влијае на нас?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име