Дома Здравје Чај од жалфија: Зошто е толку добар за здравјето?

Чај од жалфија: Зошто е толку добар за здравјето?

912
0


Жалфијата е растение кое расте во форма на грмушки, со долгнавести и овални листови и темно виолетови цветови.

Се користи како зачин, за правење есенцијално масло и за правење чај. Лековитите својства на ова растение ги откриле старите Римјани и Грци, а чајот од жалфија се користи за различни воспалителни состојби, но и за намалување на топли бранови во менопаузата.

Што содржи чајот од жалфија?
Чајот од жалфија се прави од суви или свежи листови од ова растение кои се богати со антиоксиданси. Покрај тоа, чајот од жалфија има антиинфламаторно дејство и има широка примена. Жалфијата содржи витамини и минерали, вклучувајќи магнезиум, цинк , железо и витамин К.

Како се прави чај од жалфија?
Потребно е една лажица листови од жалфија да се прелие со зовриена вода и да се остави покриено во шолја околу десет минути. После тоа, чајот е подготвен за пиење или гаргара (плакнење) во устата.

Зошто чајот од жалфија е добар?
Чајот од жалфија може да ги ублажи симптомите на многу болести, како и да ги смири . Еве за што е добар:Го намалува воспалението.
Поради добриот состав, овој чај го намалува воспалението во телото. Покрај тоа, содржи витамин К и е добар за здравјето на коските и циркулацијата.

Го промовира оралното здравје
Чајот од жалфија може да ја намали болката и воспалението на непцата, а исто така може да го намали црвенилото и отокот на непцата. Тоа е исто така се користи за гангрена рани и други рани кои се јавуваат во усната празнина, како и болки во грлото. Исто така, има антибактериски својства и спречува акумулација на бактерии кои предизвикуваат формирање на наслаги. Во овие случаи, чајот треба да се користи како гаргара во устата неколку секунди и потоа да се исплукне.

Го контролира нивото на шеќер во крвта
Чајот од жалфија го контролира или го намалува нивото на шеќер во крвта кога се пие редовно, неколку пати на ден. Во некои случаи, може да го намали ризикот од развој на дијабетес тип 2.

Помага при симптоми на менопауза
Заедно со неколку други билни и лековити чаеви и жалфија, ги намалува ненадејните напади на топлина, или топли бранови, за време на менопаузата . Во овој случај, чајот се пие разладен за да не се предизвика дополнителна топлина во телото. Чајот од жалфија може да помогне и при несоница во менопаузата, но и воопшто, бидејќи го смирува организмот.

Ги подобрува когнитивните функции
Иако не е целосно докажано дека чајот од жалфија влијае на когнитивните функции, забележано е значително подобрување во концентрацијата и решавањето на проблемите по консумирањето чај.

Дали чајот од жалфија има несакани ефекти?
Чајот од жалфија ја содржи состојката тујон, која може да биде отровна во големи количини. Затоа е важно жалфијата да се зема умерено, околу три до пет шолји дневно и не подолго од две недели. Несаканите ефекти кои можат да се појават поради прекумерна консумација се: срцеви проблеми , напади, гадење и повраќање и оштетување на бубрезите при консумирање околу седум грама тујон дневно.

Непознат е и ефектот на чајот од жалфија врз трудниците и доилките, па затоа не се препорачува негово консумирање.

Заклучок
Чајот од жалфија има многу придобивки за телото и умот, а лесно се прави. Содржи многу витамини и минерали и ги ублажува симптомите на некои болести, како и менопаузата. Важно е да се консумира умерено за да се избегнат разни несакани ефекти.

Претходна објава7 знаци дека вашето тело е полно со токсини
Следна објаваШал секогаш во тренд…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име