Дома Здравје Чај кој има 50 пати повеќе витамин Ц од лимонот

Чај кој има 50 пати повеќе витамин Ц од лимонот

456
0

Но постои посебен начин на подготовка за да го постигнете тоа, дознајте кој

Различни чаеви помагаат при многу здравствени проблеми, но можеби не сте знаеле дека чајот од шипка има трик во начинот на подготовка, па неговата ефикасност е уште посилна од вообичаеното.

Чајот од шипка е совршен напиток кој ќе ве заживее и ќе ви го зајакне имунитетот бидејќи има 50 пати повеќе витамин Ц од лимонот. Трикот е само во начинот на подготовка.

Шипите се берат во октомври и почетокот на ноември и не треба да ја чекате зимата без нив, доколку сакате силен имунитет. Богат е со висока содржина на витамин Ц, витамин Б2, каротин, манган, пектин, лимонска киселина.

Чајот од шипинка се препорачува за зајакнување на имунитетот, при воспаление на бубрезите, отстранување на камења и песок од бубрезите. Ги чисти крвните садови, помага во одржување на нормалното варење, го опушта телото, ги смирува воспалителните процеси. Вистинска, вистинска суперхрана.

Шипката е растение кое содржи до 50 пати повеќе витамин Ц од лимонот, но она што сите го знаеме е дека витаминот Ц е термолабилен. Со готвење чај или џем од шипинка на температури повисоки од 60 степени се губи витаминот Ц, но се зачувуваат многу други фитонутриенти кои не се термолабилни.

Покрај џем и чај, сировата шипка може да се користи и со друго на овошјето, сечење на четвртинки и додавање, на пример, во смути или салати. Иако витаминот Ц се губи при готвењето на џемот, останатите корисни материи содржани во шипка остануваат во џемот, па секако е многу поздрав од некој неквалитетен мармалад. Постојат многу рецепти за правење чај од шипка. Ние го издвојуваме овој:

Рецепт за чај од шипка:

Измијте, исчистете и исечете една кафена лажичка шипинка на четвртинки. Сварете 200 мл вода и оставете го на страна да се излади. Кога ќе се излади додадете ја шипката, поклопете и оставете да отстои околу 20 минути. По желба додадете лимон или лажичка мед и пијте 1-2 шолји дневно.

Претходна објаваНе воздржувајте се: Пет причини зошто понекогаш треба добро да се исплачете!
Следна објаваСакате да ја подобрите циркулацијата? Користете ја оваа храна

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име