Дома Здравје Црвена дамка во окото: Причината и како да се лекува овој проблем...

Црвена дамка во окото: Причината и како да се лекува овој проблем кој мачи многумина?

601
0


Црвената дамка во окото најверојатно е знак за руптура на капилари. Тоа се нарекува и субконјуктивално крварење и е почеста кај мажите.

Оваа појава не е ниту болна, ниту непријатна, а исчезнува сама по себе. По 24 до 48 часа црвената точка ќе порасне, а потоа ќе добие жолта боја и на крајот целосно ќе исчезне. Постојат голем број на причини за тоа како и зошто се појавуваат црвени дамки.

Како се формира црвена дамка во окото?
Црвена дамка може да се појави во секое време бидејќи вените во окото се тенки, мали и малку пукаат. Ова се случува преку различни стресни активности кои предизвикуваат моментално зголемување на крвниот притисок, како што се кивање, кашлање, повраќање, породување или кревање тешки товари.

Само високиот притисок, од друга страна, нема да доведе до црвена дамка. Некои други причини за црвени дамки во окото се:

⦁ повреда на очите
⦁ контактни леќи
⦁ лекови за крв

Покрај тоа, црвената дамка може да биде резултат на повреда на окото . Кога случајно ќе го прободите прстот во око или кога ќе се појави повреда што предизвикува крварење. Секое малку посилно триење на окото може да предизвика и црвени дамки.

Луѓето кои носат леќи мора да внимаваат леќите да бидат секогаш чисти бидејќи и најмала прашина во нив може да предизвика црвенило на окото, но и црвена дамка. Ако почувствувате нешто во објективот, извадете го, исчистете го и повторно ставете го откако окото малку ќе се смири.

Луѓето кои земаат разредувачи на крв може да имаат поголема веројатност да имаат црвена дамка во окото.

Како се лекува црвената дамка во окото?
Црвената дамка не бара посебен третман, но феноменот ќе исчезне сам по себе за неколку дена или недели.

Сепак, можете да си помогнете со капнување на вештачки солзи или ладни облоги за да го намалите отокот или топли облоги за да ја намалите иритацијата. Доколку покрај црвената дамка се појават и други симптоми, како што се заматен вид, болка во очите или главоболка, посетете лекар.

Претходна објаваКефир е одличен за здравјето, дознајте зошто…
Следна објаваЕстонија, интересни факти кои сигурно не сте ги знаеле за оваа балтичка земја

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име