Дома Нега и убавина Циметот помага за раст на косата

Циметот помага за раст на косата

147
0

Добро е познато дека лукот и пивскиот квасец одлично делуваат на растот на косата, но дали знаевте дека циметот е одличен и за лекување на скалпот во случај на прекумерно опаѓање на косата?

Новинар на Allure се изненади кога слушна необичен совет од фризер против опаѓање на косата: „Само нанесете малку цимет на скалпот и добро измасирајте го“.

Таа потоа ги проверила овие информации кај нејзиниот дерматолог, кој објаснил дека циметот е еден од најдобрите природни стимуланси на скалпот.

Нема официјално истражување кое потврдило дека косата расте подобро и побрзо по третманот со цимет, но дерматологот Франческа Фуско вели дека нејзините пациенти биле исклучително задоволни од овој совет.

На сите кои сакаат да пробаат цимет во борбата против опаѓањето на косата им се препорачува да набават ароматично масло од цимет и прво да го пробаат на рачниот зглоб и во случај да не добијат никаква реакција, внимателно нанесете го на темето.

По масажата, маслото треба добро да се исплакне.

Претходна објаваПрироден производ против целулит
Следна објаваПриродни начини за борба против болки во грбот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име