Дома Здравје ЦДЦ предупреди на 6 симптоми на омикрон кои треба веднаш да се...

ЦДЦ предупреди на 6 симптоми на омикрон кои треба веднаш да се пријават на лекар

1748
0

По предупредувањето од Светската здравствена организација дека сојот омикрон не е лесен, следува предупредување од Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), кој предупредува на шест опасни симптоми на омикрон за кои е потребна итна помош во болница, објави Дејли Експрес.

Симптомите на вирусот омикрон вклучуваат:

отежнато дишење,

постојана болка или притисок во градите,

конфузија,

неможност да се разбудите или тешкотии да се остане буден,

бледа, сива, сина кожа, устата или ноктите.

ЦДЦ додава дека ова не се сите симптоми и дека пациентите пријавиле други различни симптоми.

Тоа се додава дека симптомите може да се појави од вториот на 14-тиот ден по изложувањето на вирусот и дека секој може да имаат симптоми кои варираат од благи до тешки, пренесува Nova.rs .

Претходна објаваДекоративни кифлички од шунка полнети со сочен фил (РЕЦЕПТ)
Следна објаваГатанки за деца: Има многу заби, но ништо не јаде, што е тоа?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име