Дома Здравје Цвекло…

Цвекло…

302
0

Јас како дете никогаш не сакав цвекло, едноставно цвеклото го има тој земјен вкус што никогаш не го сакав.

Но, денес, кога сум, да речеме, „постар и помудар“, искрено не можам да и одолеам.

Зошто, не знам, можеби самиот организам препознава што му треба најмногу и се прилагодува.

Тоа е постариот дел, иако „ нема да имам со кого да останам млад ако сите остарите “, рече Арсен…

Можеби нашето внатрешно несвесно јас ни вели „Зграпчи го цвеклото и загризај…“, но не е важно.

Она што се обидуваме да ви го пренесеме во оваа статија е колку цвеклото е здраво и како го користиме.

Што е цвекло?

Цвеклото е есенско растение и главно го јадеме нејзиниот корен дел.

Велат дека можете да ги јадете и листовите, но ние навистина не сме ги пробале и искрено не можеме да ви кажеме ништо за нив.

Но, коренскиот дел најде место во нашата исхрана и како салата стана нераскинлив дел од оброкот.

Како да го користиме цвеклото?

Порано го готвевме, но потоа сфативме дека само ги намалуваме неговите лековити својства и придобивки за организмот.

Затоа сега го јадеме само свежо.

Ок, факт е и дека цвеклото е полесно брзо да се излупи со лупалка, произволно ситно да се исецка, да се прелие со маслиново масло и малку јаболков оцет, и ете ти, брза салата за оние што доаѓаат дома.

Друг начин на кој сакаме да го користиме е сок од едно средно цвекло, два моркови, едно јаболко и еден портокал.

Сето тоа ставете го во блендер и ете го имате, здрав пијалок.

Секако, може да се користи и пастеризирано и често го консумираме кога сме мрзливи (живи луѓе, што ќе правите).

Сега навистина треба да се навикнеш на вкусот, тој има донекаде земјен карактер.

Дали цвеклото е здраво?

Што се однесува до тоа дали цвеклото е здраво, што содржи и што може да лекува, ќе се обидеме да бидеме што е можно пократко.

Цвеклото е богато со минерали и витамини, што го прави одличен за зајакнување на имунитетот , детоксикација и борба против воспаление ( пневмонија ).

Некои студии дури покажаа дека бидејќи е богат со нитрати кои ја подобруваат циркулацијата, може да доведе до краткорочно намалување на крвниот притисок и подобрување на функционирањето на мозокот.

Богат е со влакна, што го прави идеален за варење и желудник, исто така чувството на ситост и намалување на апетитот што го предизвикува им помага на луѓето кои сакаат да ослабат, а да не зборуваме дека содржи малку калории и многу вода.

Велат дека цвеклото лекува и дека е здраво да се конзумира за многу болести, но ние овде би ја издвоиле анемијата бидејќи пред се ја препорачуваме за тоа.

На пример, кај нас доаѓа пациент кој нема никакви поплаки и чија крвна слика во рутинската лабораторија утврдивме дека е во рамките или под граничните вредности.

Претходна објаваХрана која ја ублажува надуеноста
Следна објаваЈогурт како маска за коса

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име