Дома Живот Храна што ја јаде најстарата личност на светот

Храна што ја јаде најстарата личност на светот

939
0

Три намирници кои најстариот човек на светот ги јаде секој ден.

Дали некогаш сте виделе постара личност толку полна со живот и младешка енергија што си помисливте „Која е нивната тајна? Токму тоа прашање си го постави Eden’s Gate кога решија да ги истражат најстарите луѓе во светот за да дознаат повеќе за животните избори што им помогнаа да живеат рекордно долг живот.

Поточно, тие анкетирале шест лица кои живееле над 100 години. Тие откриле дека нештата како исхраната, вежбањето, нивото на стрес и социоекономскиот статус играат улога во тоа колку долго живеат овие рекордери. Најстарата личност на оваа листа и во запишаната историја била Жан Луиз Калмент, која живеела до 122 години и единствената личност која живеела повеќе од 120 години. Но, кои беа нејзините тајни за долговечноста? Вклучува три намирници, а верувајте, на повеќето ќе им се допадне!

Чоколадо, црвено вино и маслиново масло. Да Да.

Жан Луиз Калмент беше вистинска мистерија додека беше жива и остана таква дури и во нејзината смрт. Таа почина во 1997 година на 122-годишна возраст, а кога ја прашаа за нејзините тајни за долговечноста таа рече чоколадо, вино и маслиново масло.

Ова не е изненадувачки, особено кога ќе видите колку стогодишници кои живеат во сините зони во светот (области во светот со најголема концентрација на луѓе постари од 100 години) редовно јадат чоколадо, пијат црвено вино и користат маслиново масло.

Утврдено е дека екстра девственото маслиново масло помага во контрола на тежината, го намалува крвниот притисок, го намалува воспалението и помага во намалување на ризикот од васкуларни заболувања.

Црвеното вино и темното чоколадо исто така содржат моќни антиоксиданси кои можат да придонесат за подобро општо здравје кога се консумираат во умерени количини.

Ниското ниво на стрес веројатно исто така мораше да биде фактор. Калмент ја имаше привилегијата да живее богат начин на живот без стрес во текот на нејзините 122 години. Никогаш не работела со полно работно време, па лесно може да се каже дека нивото на нејзиниот стрес е многу пониско од просечното човечко суштество.

Бидејќи не мораше многу да работи, таа постојано можеше да ужива во активните хоби како тенис, пливање, свирење пијано и возење велосипед. Можеби треба да се обидеме да внесеме неколку нејзини навики.

Претходна објаваКоја е разликата помеѓу менталниот и физичкиот замор?
Следна објаваЕве како ќе знаете дека не внесувате доволно магнезиум и дека ви е потребен

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име