Дома Здравје Храна што може да ви помогне да изгубите тежина во текот на...

Храна што може да ви помогне да изгубите тежина во текот на летото

37
0


Намирници, кои се одлични за слабеење, сезоната е точно во лето.

Иако е најпрактично за многумина од нас да јадат нешто брзо на плажа, тоа е често нездрави и пржени работи. Идеално е да ги замените со овошје и зеленчук чија сезона е во моментов.

Цреши
Црешите се полни со антиоксиданс ресвератрол, што според истражувањата го забрзува метаболизмот и помага во согорувањето на калориите. Исто така, спречува зголемување на телесната тежина и деминерализација на коските.

Краставици
Краставиците се малку калорични, полни со антиоксиданти и можат да го намалат ризикот од висок крвен притисок. Покрај тоа, тие се полни со вода, што е добро за хидрирање на организмот.

Грејпфрут
Грејпфрутот е одличен избор за целосен и здрав појадок. Богат е со витамин Ц, кој го зајакнува имунитетот, го стабилизира нивото на инсулин, што пак ја намалува желбата за слатки, а една студија покажа дека луѓето кои пиеле сок од грејпфрут пред јадење, изгубиле повеќе килограми од оние кои пиеле вода.

Лубеница
Лубеницата сочинува повеќе од 90% вода, па затоа е одлична за ладење и хидратација. Покрај тоа, истражувањата покажаа дека глувците, кои пиеле сок од лубеница, го намалиле холестеролот и ја намалиле количината на плаки на нивните артерии. Тие исто така изгубиле поголема тежина од глувците кои не пиеле сок од лубеница.

Пченка
Лесно е да се подготви и здрава. Содржи скоро 2 грама влакна, и е добар извор на лутеин и зеаксантин, хемикалии што научниците ги поврзуваат со пониско ниво на мускулно трошење на староста.

Гаспачо – ладна супа со зеленчук
Овој сад со супа ќе ве разлади, но исто така и да ви помогне да изгубите тежина. Содржи многу домати, краставици, лук и кромид, сите состојки кои го забрзуваат метаболизмот. Исто така постои и маслиново масло кое го намалува ризикот од срцеви заболувања до 35%.

Грчки јогурт
Грчкиот јогурт е полн со пробиотици кои помагаат во регулирање на варењето и слабеењето. Исто така е полн со протеини, пишува Eat This .

Претходна објаваКако технологијата негативно влијае на нашиот мозок?
Следна објаваЛетна салата од туна…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име