Дома Здравје Храна која помага да се намали анксиозноста

Храна која помага да се намали анксиозноста

510
0

Анксиозноста е многу чест проблем за многу луѓе. Тоа е нарушување кое се дефинира како чувство на непријатност, општа напнатост, загриженост, голем стрес, паника, страв и ирационално претчувство.

Често се лекува со лекови, но има неколку други стратегии што можете да ги користите за да ги намалите неговите симптоми, од вежбање до техники на дишење до храната што ја јадете, што ќе влијае на состојбата на вашиот мозок. Во продолжение ви пренесуваме шест намирници кои ќе ви помогнат да ја ставите анксиозноста под контрола.

Храна која помага да се намали анксиозноста

Лосос
Бидејќи содржи хранливи материи кои се одлични за здравјето на мозокот, како што се витамин Д, омега-3 масни киселини, еикозапентаенонска киселина и докосахексаеноична киселина (тие го регулираат нивото на допамин и серотонин во телото, кои можат да имаат смирувачки и релаксирачки својства). Исто така, истражувањата покажуваат дека масните киселини ги намалуваат воспалителните процеси и спречуваат какви било дисфункции на мозочните клетки што доведуваат до нарушувања како што е анксиозноста. Јадењето лосос неколку пати неделно е ефикасно за намалување на стресот и анксиозноста.

Камилица
Камилицата содржи високо ниво на антиоксиданси кои ги намалуваат воспалителните процеси во телото, вклучувајќи ја и анксиозноста. Без разлика дали се работи за чај од камилица на големо или екстракт од камилица (иако истражувањето се фокусираше на екстрактот), тој помага да се намалат симптомите на депресија и анксиозност.

Куркума
Куркумата е зачин кој содржи куркумин, кој е одговорен за здравјето на мозокот и регулирање на анксиозните нарушувања. Може да го зголеми нивото на омега-3 масни киселини, кои му помагаат на мозокот да се смири. Повеќето од студиите биле спроведени на 20 милиграми куркума дневно. Исто така, тој е моќен антиоксиданс и го намалува нивото на цитокини кои се поврзани со развој на анксиозност.

Темно чоколадо
Вклучувањето на темно чоколадо во вашата исхрана може да биде одлична алатка за намалување на анксиозноста. Содржи флаваноли – антиоксиданси кои имаат корист за функциите на мозокот и го подобруваат протокот на крв во мозокот, што последователно доведува до намалување на анксиозноста. Истражувањата покажуваат дека кај оние кои консумираат 40 грама темно чоколадо дневно во период од две недели, нивото на хормоните на стрес поврзани со анксиозноста значително се намалило. Исто така, го зголемува нивото на невротрансмитерот серотонин, кој може да помогне да се намали стресот што доведува до анксиозност.

Јогурт
Доколку страдате од анксиозност, дефинитивно вклучете во исхраната јогурт кој содржи пробиотици. Полн е со пробиотици, здрави бактерии кои исто така влијаат на менталното здравје со инхибиција на слободните радикали и невротоксини, кои можат да го оштетат нервното ткиво во мозокот и да доведат до анксиозност. Исто така, со редовно консумирање на 125 грама јогурт два пати на ден во текот на месецот, вашиот мозок може подобро да ги контролира емоциите и стимулите кои можат да бидат поврзани со анксиозноста.

Зелен чај
Зелениот чај содржи Л-еанин, аминокиселина која позитивно влијае на здравјето на мозокот и намалување на анксиозноста. Покрај тоа, содржи епигалокатехин галат (EGCG), антиоксиданс одличен за промовирање на здравјето на мозокот. Може да игра улога во намалувањето на одредени симптоми со зголемување на ГАБА во мозокот. Важно е да се констатира дека истражувањето кога станува збор за зелениот чај најмногу било спроведено на животни.

Претходна објаваНачини да станете похрабри и да ги постигнете животните цели
Следна објава4 симптоми на напади на астма кои секој треба да ги знае

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име