Дома Health Храна која е „природен антидепресив“

Храна која е „природен антидепресив“

612
0

Храна која е „природен антидепресив“
Постои храна која содржи својства кои позитивно делуваат на лачењето на хормонот на среќата, па сигурно нема да биде лошо да ја пробате

Овесната каша и бананите делуваат против стресот .

Кога велиме антидепресиви , звучи доста сериозно и е.

Со нив, како депресијата, не треба да се игра.

Никогаш не ги земајте сами и никогаш не дозирајте ги сами.

Но, пред да посегнете по лекар и лекови, обидете се на природниот начин.

Обидете се со природни антидепресиви.

Постои храна која содржи својства кои позитивно влијаат на лачењето на хормонот на среќата, па сигурно нема да ни недостига да ја пробате.

Смути од банана и овесна каша

Банана
Бананите се складиште на корисни микроелементи. Меѓу другото – амино киселината триптофан, како и витамините А, Б6 и Ц, влакна, калиум, фосфор, железо и здрави јаглехидрати. Здравите јаглехидрати помагаат во апсорпција на триптофан, додека витаминот Б6 го претвора во серотонин кој го подобрува расположението. Половина банана наутро – и вие сте среќни.

Темно чоколадо
Најпознат начин за подигнување на расположението е парче чоколадо, но во најмрачна верзија и во умерена количина. Една неодамнешна студија во која 30 луѓе јаделе 40 грама темно чоколадо во текот на 14 дена покажа дека нивото на хормонот на стрес е намалено.

Овесна каша
Како што знаете, овесната каша е најдобриот појадок. Обезбедува енергија во текот на денот, благодарение на бавните јаглехидрати. Друг плус е високото ниво на селен. Во кашата додадете парчиња банана, чиа семки, суви кајсии или путер од кикирики.

Претходна објаваЗА ВЕЛИГДЕНСКИОТ ПОСТ НАПРАВЕТЕ ДОМАШНА ПАШТЕТА ОД МАСЛИНСКИ И КРОМИД: Вкусот е фантастичен
Следна објаваНАЈТОЧНИОТ ЉУБОВЕН ХОРОСКОП! Кратка врска за Близнаците, нова романса за Вагите, а еве некој кој нема време за љубов поради работата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име