Дома Здравје Храна која ги прочистува белите дробови

Храна која ги прочистува белите дробови

410
0

Храна која ги прочистува белите дробови.
Првиот чекор е да го промените начинот на кој јадете.

Воздухот и чистите бели дробови се неопходни за да живееме. Нутриционистите објаснуваат што влијае на квалитетот на нашиот живот.

 • Астма, хронична опструкција на белите дробови, воспаленија можат многу да влијаат на квалитетот на животот. Истражувањата покажаа дека освен модификација на животниот стил, неопходна е и промена во исхраната, а тоа може значително да ги подобри тегобите и да го подобри квалитетот на животот.

Оваа храна може значително да ја подобри функцијата на белите дробови.

Тромбот во белите дробови прво се чувствува во нозете
 1. Цвекло, црна и бела ротквица. Цвеклото е богато со хранливи материи за кои е докажано дека значително ја подобрува функцијата на белите дробови. Црната и белата ротквица се стар народен лек за белите дробови, а науката потврди дека тоа е точно. Направете здрави салати од цвекло и ротквица, а со стариот рецепт можете да ставите мед во издлабена ротквица.
 2. Свежите пиперки се најголем извор на витамин Ц, растворливи во вода и многу силен антиоксиданс. Свежата зелка, лимонот и другите агруми исто така содржат витамин Ц.
 1. Јаболката особено им се препорачуваат на пушачите, активни или пасивни, бидејќи ја зголемуваат функцијата на белите дробови
  • Месото од тиква, тиква содржи многу соединенија кои поволно делуваат на подобрување на функцијата на белите дробови, особено бета каротин, па затоа се препорачува и свеж морков.
  • Домати и производи од домати бидејќи содржат ликопен, каротиден антиоксиданс кој одлично делува на подобрување на состојбата на белите дробови.
  • Боровинките се богати со хранливи материи кои им помагаат на белите дробови како што се малвидин, цијанидин, пеонидин, делфидин и петунидин. Тие се одличен антиоксиданс и директно делуваат на зголемување на опаѓачката функција на белите дробови.
  1. Црвената зелка е богата со антоцијанин, а овие растителни пигменти и даваат црвена боја на чајот на зелката, што им помага на белите дробови брзо да закрепнат.
  2. Маслиновото масло ги штити органите за дишење, особено се препорачува како превентивно и помошно средство за намалување на симптомите на астма, се препорачува за пушачи.
  3. Јогуртот е богат со калиум, фосфор и селен. Според истражувањата, тие се неопходни за подобра функција на белите дробови.
  4. Блитвата, како и другиот темнолиснат зеленчук, има висока содржина на магнезиум, кој помага при воспаление и брохитис, но и за пушачите да ги исчистат белите дробови. Се препорачуваат и јачмен, зелен чај, куркума, морска риба и морски плодови, кафе, аншоа, леќа, мед. Не можете да го контролирате нивото на загаденост, но можете да излезете во природа и лежерно да прошетате.
  Претходна објаваНајчести болести по 60-тата година
  Следна објаваДневен хороскоп за 18 јануари: Близнаци, ви претстои успешен ден, Водолија, можна главоболка

  Остави одговор

  Ваш коментар
  Вашето име