Дома Здравје Хемороиди – Прашавме експерт како да се справиме со овој проблем и...

Хемороиди – Прашавме експерт како да се справиме со овој проблем и еве конкретни совети

503
0

Хемороиди – Прашавме експерт како да се справиме со овој проблем и еве конкретни совети

Не е тајна дека правилната исхрана е исклучително важна во превенцијата од хемороиди. Затоа и не чуди што после сите прослави и празници кои се зад нас, телото ни се оптоварува, а како последица на прејадување може да се појават и хемороиди.

Кога станува збор за превенција од хемороиди. Таа прогнозира дека индиректно е засегнато здравјето на крвните садови, како и превенцијата од запек, кои во голема мера се одговорни за појавата на хемороиди. Доколку навистина се појават хемороиди, неправилната исхрана може да го засили проблемот, затоа не чекајте да ги промените лошите навики во исхраната – вели Јасна Вујичиќ, диететичар-нутриционист.

Таа советува дека покрај терапијата со лекови или хируршки метод за решавање на проблемот со хемороидите, мора да воведете здрава исхрана:

  • Дебелите и неактивните луѓе се повеќе склони кон хемороиди, како и оние луѓе кои не внимаваат многу на исхраната и консумираат прекумерни количини рафинирана, преработена храна. Ако имате прекумерна тежина, ослабете, бидејќи имате поголем товар на целото тело поради вишокот килограми – на крвотокот и на дигестивниот систем. Задолжително внесете доволно диететски влакна во вашата исхрана, за да спречите запек и да го одржите здравјето на вашите крвни садови. Редовно јадете супа или супа и пијте повеќе вода од препорачаните два литра за да ја направите столицата помека.

Нашиот соговорник наведува дека повеќечасовното седење не е воопшто пријатно за луѓето кои имаат хемороиди, па затоа движењето е многу важно бидејќи е од суштинско значење за правилното функционирање на цревата.

  • Внимавајте вашата исхрана да биде разновидна и богата со свеж зеленчук и овошје , цели зрна, семки и коскесто овошје. Сето горенаведено е одличен извор на диетални влакна кои ја минимизираат можноста за запек. Секако, овие намирници го обезбедуваат потребниот витамин Ц – агруми, зелка, пиперки, домати, брокула и многу други зеленчуци, како и флавоноиди (сите житарки, светло обоено овошје и зеленчук ги содржат) и други фитохемикалии кои имаат благотворно делува на здравјето на крвните садови – цреши, вишни, јагоди, малини… – советува Јасна Вујиќиќ.
Кога треба да се посомневате дека се воспалило слепото црево?

Во деновите кога чувствувате болка, вели, обидете се да не седите многу, туку одморете се во полуседечка положба или легнете, така што нивото на стапалата ви е над нивото на карлицата.

  • Не претерувајте со брзината на одење во тоалет, но и не одолговлекувајте. Имено, долгото седење на шолја го зголемува притисокот врз препоните.

Нашиот соговорник наведува дека повеќечасовното седење не е воопшто пријатно за луѓето кои имаат хемороиди, бидејќи движењето е многу важно за правилно функционирање на цревата.

Неактивноста ги зголемува поплаките, па ако веќе не сте, обидете се да воведете редовна физичка активност, доволни се 20-30 минути дневно. Така, вашите крвни садови ќе бидат поздрави, а исто така ќе имате подобра состојба и полесно ќе ги испразните цревата. Со правилна исхрана и повеќе движење, хемороидите нема да ви направат многу проблеми.

Претходна објаваНајдобрите филмови на Нетфликс во 2023 година
Следна објаваЧесто мокрење…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име