Дома Психолошки совети ФОБИИТЕ ТРЕБА И МОЖЕ ДА СЕ ЛЕКУВААТ: Чувството на страв не треба...

ФОБИИТЕ ТРЕБА И МОЖЕ ДА СЕ ЛЕКУВААТ: Чувството на страв не треба да се игнорира бидејќи може да се развие сериозна патологија

452
0


Колку и да се невообичаени, фобиите треба и можат да се лекуваат. Еден од 20 луѓе во светот страда од страв од височина.

Овој тип на фобија се смета за најмасовен, но и најлесен за лекување, бидејќи може да се избегне, па се смета дека не го попречува секојдневното функционирање, и се лекува. Стравот од игли е на високо второ место, а потоа следи стравот од крв. Иако се најчести, овие стравови не ги загрозуваат луѓето кои страдаат од нив во поголема мера. Постојат многу поопасни фобии кои тешко се избегнуваат во секојдневниот живот, како што е стравот од отворен простор, јавен превоз, вода…

Невозможно е да се избројат сите регистрирани фобии, сигурно е дека има и такви кои се крајно необични, понекогаш дури и бизарни, но факт е, без разлика што не се лесно разбирливи, дека луѓето масовно страдаат од нив.


Без оглед на причината за стравот, ова чувство не треба да се игнорира, бидејќи може да се развие сериозна патологија. Стравот во голема мера го поробува човекот, со текот на времето се повеќе се развива чувството на страв од страв.!

Охрабрувачки е да се слушне од психијатриските ординации дека 20 до 30 проценти од пациентите повеќе немаат фобии по третманот. Дефинитивно треба да побарате стручна помош доколку се занимавате со вообичаени, но и некои од најнеобичните фобии. Затоа што постојат стравови за кои многумина не ни слушнале, а еве како да ги препознаете.

Омброфобија

Омброфобијата, позната и како плувиофобија, е постојан и интензивен страв од дожд и настани поврзани со оваа атмосферска состојба – грмежи, молњи… Станува збор за специфична фобија од дразби од околината, која може да биде предизвикана од различни фактори.

Глобофобија

Глобофобијата е само една од бројните чудни и необични фобии. Уште како деца доаѓаме во контакт со балони, на родендени, свадби и разни прослави. Најчесто се симбол на прослави, а понекогаш и дел од подароци и изненадувања. Иако имаат позитивна симболика, има луѓе кои се плашат од нив. На некои им пречи да стапат во секаков вид контакт со нив – со вид, допир, мирис, но, главно, сите се плашат од звукот на пукање на балони. Повеќето луѓе кои страдаат од оваа фобија во детството доживеале близок, непријатен момент со балон, што оставило последици за нив во подоцнежниот живот

Трипофобија

Кога ќе се згрозите од самото спомнување на дупки во сирењето или кога ќе видите саќе, дупки во јагоди, па дури и меурчиња, имате фобија од дупки или мали дупки. Сепак, иако е препознаена како фобија која погодува 15 отсто од населението, фобијата од дупки сè уште официјално не е на листата на фобии.

Погонофобија

Покрај стравот, погонофобијата вклучува и екстремна аверзија кон брадата. Бидејќи пуштањето брада дефинитивно е тренд најмалку десет години, може да се замисли колку е стресно шетањето низ градот за луѓето кои страдаат од погонофобија. Сè уште не е познато што точно го предизвикува овој страв, но како и кај другите, причината веројатно лежи во лошите искуства, влијанијата од околината и гените. Постои теорија дека стравот од брада доаѓа од фактот што некои луѓе ги доживуваат како нешто да кријат. Се разбира, тие не се свесни дека тоа е вистинската причина, но овој психолошки феномен се развива спонтано.

Ергофобија

Ергофобијата е ирационален страв од работа, извршување работни задачи или страв од одговорност на работа. Може да се работи и на стравот од неуспех на работа и неможноста да се работи заедно со група луѓе. Оваа фобија може да се препознае по чувството на вознемиреност и страв кои се појавуваат при одење на работа, како и при извршување на задачи на работното место. Овој страв може да биде комбинација од повеќе фактори и стравови поврзани со работната средина. На пример, може да се појави страв од неуспех, страв од претпоставен, страв од зборување пред група луѓе, страв од комуникација со колеги, страв од мобинг.

Претходна објаваКАФЕ – МАГИЧЕН напиток: Го намалува ризикот од хронично заболување на овој ОРГАН!
Следна објаваПогледнете кои 5 бои ќе бидат популарни во наредните месеци!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име