Дома Your Chef Фереро Роше коцки, апсолутен хит рецепт

Фереро Роше коцки, апсолутен хит рецепт

711
0

Фереро Роше коцки, апсолутен хит рецепт


Комбинација од лешници и чоколадо споени во фина, кремаста торта

Состојки:
200 гр брашно
50 гр какао во прав
200 мл топла вода
200 гр шеќер
0,5 кесички прашок за пециво
100 мл масло
6 јајца
100 гр чоколадо за готвење
200 гр нутела
500 гр маскарпоне сирење
300 мл слатка павлака
250 гр мелени лешници

Топчиња со путер од кикирики


Подготовка:

Бисквит:
Испечете ги лешниците, изладете ги и измелете ги.

Измешајте какао со топла вода и оставете го на страна. Кога смесата ќе се олади, измешајте ги жолчките и маслото, па брашното, прашокот за пециво и шеќерот.

Во белките додадете прстофат сол, изматете ги цврсто, па полека измешајте ги во веќе подготвената смеса, почнувајќи од дното.

Смесата за бисквити истурете ја во правоаголен калап за колачи со еластичен прстен и печете 25-30 минути на 170°C. Користете чепкалка за заби за да проверите дали е испечена.


Крем:
Чоколадото растопете го на пареа и измешајте го со Нутела и сирењето маскарпоне на собна температура.

Измешајте ги мелените лешници. Слатката павлака измешајте ја во шлагот и нежно измешајте ја во приготвениот крем.


Кога бисквитот ќе се олади, извадете го прстенот и исечете го бисквитот со нож.

Горниот дел од бисквитот ставете го настрана, повторно ставете го прстенот на калапот и половина од кремот намачкајте го на бисквитот.

Покријте го кремот со друг бисквит и прелијте го со остатокот од кремот.

Убаво измазнете го кремот. Чувајте ја тортата во фрижидер преку ноќ.

Следниот ден внимателно извадете го прстенот од калапот и украсете го колачот со крцкави лешници, рендано чоколадо или по желба.

Претходна објаваОва е најздравото овошје за нашиот црн дроб, а многумина ретко го консумираат
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА СРЕДА 26 АПРИЛ! Биковите се харизматични, Лавовите се кадровски ПРОМЕНИ НА РАБОТА, а еве кој знак ПАРИТЕ ДОАЃААТ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име