Дома Health Фармацевтите откриваат: Што значат различните бои на лековите и на што треба...

Фармацевтите откриваат: Што значат различните бои на лековите и на што треба да обрнете посебно внимание

223
0

Фармацевтите откриваат: Што значат различните бои на лековите и на што треба да обрнете посебно внимание
Дали сето тоа е маркетиншки трик?

Сигурно сте забележале кога сте земале лекови за настинка или некоја друга болест , дека некои од нив се обоени. Иако повеќето лекови се со бела боја, таблетите и антибиотиците обично можат да бидат шарени – поточно, тие се состојат од две бои.

Овие пет митови за лековите можат сериозно да му наштетат на нашето здравје!

Но, што всушност значи бојата на нив?

Фармацевтот Абас Канани откри дека боите всушност имаат мала врска со самите лекови колку што е мудра маркетиншка одлука. Како што рече, бојата на пилулата ја одредува производителот и нема никакво влијание врз ефикасноста на лекот. Честопати ова се маркетинг избори.

Претходните истражувања покажаа дека црвената, жолтата и портокаловата боја се поврзани со стимулирачки ефект, додека сината и зелената се поврзани со смирувачки ефект.

„За многу пациенти, однапред замислените верувања пред да земат лек често може да влијаат на нивниот исход, во однос на ефикасноста на лекот и несаканите ефекти. Ова е познато како плацебо ефект, каде фармаколошкото дејство влијае на пациентот“, рече овој фармацевт и додаде дека треба да ги избегнувате најскапите, бидејќи во повеќето случаи се работи за маркетинг и за самиот бренд.
Дополнително, тој предупреди дека најважното нешто што треба да направите пред да купите лек за настинка и грип е навистина да ги погледнете симптомите, бидејќи не сакате да трошите пари на производ што всушност нема да ги ублажи.

Претходна објаваСтаромоден десерт со чаши за мерење, а сите состојки веќе ги имате дома (РЕЦЕПТ)
Следна објаваЛице: Дали е подобро да се мие со ладна или топла вода?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име