Дома Health ФАРИНГИТИС (ВОСПАЛЕНИЕ НА фаринксот- ЖДРЕЛОТО)

ФАРИНГИТИС (ВОСПАЛЕНИЕ НА фаринксот- ЖДРЕЛОТО)

341
0

ФАРИНГИТИС (ВОСПАЛЕНИЕ НА фаринксот – ЖДРЕЛОТО)

Акутниот фарингитис (pharyngitis acuta) ретко се јавува изолирано, сам по себе, но како дел од инфламаторните заболувања на мукозната мембрана на носот и синусите, усната шуплина и крајниците, најчесто како придружни симптоми кај повеќето заразни болести.

Причина за појава
Патогени се вируси (аденовирус, риновирус) и бактерии ( стрептококи , пневмококи , хемофилус).
Може да биде предизвикана и од локална траума. Почесто е при ладно, влажно време и кај лица со ослабен имунитет.

Клиничка слика
Благата форма вклучува: сувост, болка, зголемување на цервикалните лимфни јазли , покачена телесна температура , додека мукозната мембрана е отечена и инфилтрирана.

Во тешката форма се јавуваат: висока температура и изразени општи и локални симптоми, отекување на мекото непце и ресички, мукопурулентен ексудат, црвенило на лицето и бледило околу усните. Компликации од оваа форма се: акутен отитис, септикемија, отекување на гркланот.

Дијагноза
Се утврдува врз основа на анамнеза, преглед на фаринксот (орофарингоскопија, задна риноскопија, индиректно испитување на гркланот и хипофаринксот).

Третман
Во повеќето случаи, тој е симптоматски (чаеви, антисептици, аналгетици, антипиретици). Во потешки форми, антибиотиците се администрираат парентерално.

Хронично воспаление на фаринксот (хроничен фарингитис)
Кај хроничен фарингитис тегобите не траат трајно, хронично, туку имаат периоди на ремисија и егзацербација, сметаме дека повеќе им одговара името фарингопатија.

Причина за појава
Етиологијата на овие промени во мукозната мембрана на фаринксот е сложена и вклучува вируси, особено од групата аденовируси, бактерии кои се наоѓаат во носот и усната шуплина (стрептококи, стафилококи, пневмококи) и габи.
Наведени се и неинфективни агенси како органска и неорганска прашина, хемиски испарувања на работното место, смог, пушење, зачинета храна и силни пијалоци, ладни (од фрижидер) и топли (чај, супа), пијалоци . Некои општи болести како што се дијабетес, цироза на црниот дроб , нефритис, авитаминоза итн.
Старо клиничко правило е дека „фаринксот е огледало на носот“. Назалната опструкција се намалува и го отежнува нормалното дишење преку нос, па пациентот дише преку устата и често ја држи отворена. Во овие изменети, вообичаени или фаворизирани воспалителни промени на мукозната мембрана на фаринксот.

Крајниците директно и индиректно можат да играат значајна улога во развојот на фарингопатија како складиште за одржување на инфекцијата . Исто така, кариозните заби, несоодветните мостови и парцијалните протези се извор на инфекција во усната шуплина, а со тоа и во фаринксот.

Клиничка слика
Една од важните карактеристики на фаринксот е тоа што речиси иста симптоматологија може да придружува вообичаено кивање или настинка, потоа голем број заразни болести, разни видови на ангина и фарингитис, како и некои други (па дури и малигни) болести кај ова област. На ист начин, болеста има субјективно различни реперкусии кај различни пациенти. Има случаи кога мукозната мембрана на фаринксот е црвена, воспалена, отечена, а пациентот речиси нема субјективни поплаки, ниту пак ја чувствува ваквата состојба на мукозата. Но, има и случаи во кои лекарот не може да забележи некои промени при прегледот, а пациентот има големи субјективни поплаки.
Главните и основните симптоми се дисфагија, често придружена со кашлица . Дисфагијата или отежнатото голтање има своја градација и оди од болни сензации од различен степен до чувство на присуство на туѓо тело, гушење и стегање во грлото. Болката може да биде како блага непријатност, чувство на сувост и стегање на слузокожата во фаринксот, потоа поминува низ чешање, печење, печење и болки кои се особено изразени при земање цврста храна.

СЕ СЛУЧУВА КОГА ЌЕ СЕ РАЗБУДЕТЕ: Овој симптом може да укаже на рак на белите дробови додека е во рана фаза

Кашлицата е исто така чест и постојан симптом. Може да биде од различен карактер (сув, влажен, краткотраен, упорен, во напади). Оток и воспаление на мукозната мембрана, нејзината постојана иритација со зголемено лачење од носот и епифаринксот, како и внесувањето несоодветна храна, пијалоци и лекови, прават кашлицата да се манифестира и да опстојува.

Дијагноза
Се утврдува врз основа на анамнеза, преглед на фаринксот (орофарингоскопија, задна риноскопија, индиректен преглед на гркланот и хипофаринксот), рентген на синусите, кожни тестови, брисеви од нос и грло.

Третман
Локалната терапија во фаринксот се состои од давање антифлогистички чаеви (слез, камилица, жалфија), промена на рН на околината (сода бикарбона), антисептици (борна киселина, хексорални, пастили и сл.), аналгетици, антихистаминици. Антибиотиците се пропишани за бактериска инфекција. За време на третманот мора да се рехабилитираат состојбите во носот, усната шуплина, забите, крајниците, а проблемите во фаринксот мора да се третираат истовремено или сукцесивно. Сите механички опструкции во носот треба да се третираат хируршки.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА СРЕДА 10 МАЈ! Овенот чека подобро време за љубов, Вагите започнуваат приватен БИЗНИС, а еве кој знак е МЕНТАЛНО НЕСТАБИЛЕН
Следна објаваКОГА СМЕ ПОЛНИ СО ОТРОВИ, СЕ ДЕБЕЛЕЕМЕ: Со овој напиток ќе ја олесните детоксикацијата на црниот дроб

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име