Дома Здравје Фактори кои влијаат на здравјето на црниот дроб за кои можеби не...

Фактори кои влијаат на здравјето на црниот дроб за кои можеби не сте свесни

816
0

Еден од органите во човечкото тело кој работи најтешко е црниот дроб, а покрај главните фактори на ризик како што се прекумерното консумирање алкохол и прекумерната употреба на лекови, постојат и други фактори кои можат негативно да влијаат на здравјето на црниот дроб, кои ние често не сме свесни за. Во продолжение дознајте за кои лоши навики станува збор.

Премногу газирани сокови

Д-р Ентони Пуополо наведува дека не е изненадување што прекумерното консумирање алкохол може да предизвика заболувања на црниот дроб, но тоа не е единствениот пијалок кој е исклучително штетен за црниот дроб, бидејќи има и газирани пијалоци.

Истражувањата покажаа дека луѓето кои пијат премногу од овие пијалоци имаат многу поголем ризик од развој на безалкохолни заболувања на црниот дроб, а исто така постои и ризик од воспаление, фиброза, па дури и цироза. Ако пиете многу од овие пијалоци, време е да престанете и да ги замените со вода.

Земате премногу суплементи

Триста Бест, нутриционист, наведува дека непотребните суплементи дефинитивно имаат негативен ефект врз здравјето на црниот дроб.

„Ве советувам да ги земате само оние витамини и суплементи препорачани од вашиот лекар. Некои од природните препарати можат негативно да се одразат на црниот дроб и бубрезите, па може да дојде до запек, а токму тоа е причината поради која претходно треба да се консултирате со лекар. Додатоците мора да се растворат во телото како храна, а вишокот ќе се филтрира низ црниот дроб и бубрезите и на крајот ќе се излачува во урината. Големите количини на непотребни суплементи можат само да го натераат црниот дроб“, рече таа.

Лоша исхрана

Кингсли не потсетува дека лекарите секогаш со причина ги нагласуваат здравите навики во исхраната и урамнотежената исхрана, а црниот дроб не може да поднесе се што ќе му служите. Премногу лоша храна може лесно да го оптоварува црниот дроб и да предизвика да ги складира сите вишок маснотии што не можел да ги разложи.

Ова јасно може да доведе до воспалителни процеси и оштетување на клетките на црниот дроб. Накратко, лошата исхрана и нездравите навики во исхраната го доведуваат црниот дроб во состојба на постојана работа до точка што повеќе не може да ја „работи својата работа“ и да функционира правилно, што резултира со оштетување на овој орган.

Недостаток на спиење

Кингсли вели: „За жал, повеќето луѓе не разбираат како недостатокот на сон може негативно да влијае на здравјето на телото. Покрај сите можни проблеми, недостатокот на сон особено ќе го оштети црниот дроб поради оксидативниот стрес кој може да ја попречи способноста на телото да ги преработува мастите, а резултатот може да биде зголемување на телесната тежина, развој на дијабетес и срцеви заболувања.

Се подразбира дека црниот дроб е еден од органите кои работат најтешко во телото, па затоа за правилно функционирање потребни се најмалку 8 часа одмор за време на спиењето. Кога станува збор за постојан недостаток на сон, процесот на елиминација на токсините е тежок и црниот дроб ќе се оштети. Затоа, обидете се да спиете најмалку 8 часа за да му овозможите на црниот дроб да се одмори и непречено да функционира во текот на денот.

Недостаток на физичка активност

Кингсли истакнува дека седечкиот начин на живот е исклучително опасен за вашето здравје поради повеќе причини, а една од нив е тоа што е главен фактор на ризик за развој на безалкохолни заболувања на црниот дроб. Недостатокот на активност промовира развој на воспаление, фиброза и безалкохолни масни заболувања на црниот дроб.

Важно е да најдете рамнотежа и да внимавате колку време поминувате седејќи, а во секојдневниот живот да ја вклучите и физичката активност, која ќе му овозможи на црниот дроб непречено да ја „работи својата работа“ и да остане здрав.

Претерано уживате во алкохол

Сите сме свесни за штетните ефекти што алкохолот може да ги има врз нашето тело, особено кога станува збор за црниот дроб. Но, некои луѓе сè уште се изненадени од фактот дека не секогаш е потребно прекумерно консумирање алкохол за да предизвика сериозна штета.

Ако сте здрав возрасен човек, пиењето алкохол повремено во мали количини е прифатливо однесување, но ако имате семејна историја на алкохолизам или заболување на црниот дроб поврзано со алкохол, ограничете ја потрошувачката на минимум или, уште подобро, целосно исклучете го алкохолот.

Под постојан стрес сте

Прекумерната и долготрајна изложеност на стрес лошо влијае на целото тело, вклучително и на црниот дроб. Истражувањето на Универзитетот во Единбург покажа можна поврзаност помеѓу високите нивоа на психолошки стрес (симптоми на анксиозност и депресија) и смртта од различни заболувања на црниот дроб.

Иако овие резултати бараат понатамошна научна евалуација, многумина во медицинската заедница признаваат дека врските ум-тело навистина постојат. Традиционалната кинеска медицина со илјадници години проповеда дека повеќето органи се поврзани со емоциите. „Повеќето луѓе не сфаќаат дека црниот дроб е поврзан со гневот на начин што гневот го блокира протокот на енергија на црниот дроб“, велат лекарите.

Претходна објава5 работи кои го попречуваат вашиот личен напредок
Следна објаваНаправете едноставни и вкусни бонути чоколади

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име