Дома Здравје Факти што треба да ги знаете за лековите против болки

Факти што треба да ги знаете за лековите против болки

152
0


Хроничната болка може да го наруши животот. Влијае и на физичката и на менталната состојба. Исто така, може да влијае на односот со колегите, децата и партнерот. Според извештаите од Медицинскиот универзитет Харвард, најчеста причина за посета на лекар е да побарате лекови против болки. Откријте што треба да направите.

Не си поставувајте дијагноза

Проверете што точно ја предизвикува болката, бидејќи секој лек се бори против одредена болест. Затоа, не кревајте раменици и помислете дека тоа е истегнат мускул. Болката може да биде предизвикана од оштетен нерв или може да биде нешто многу посериозно – додаток или срцев удар. Лора Ферис, докторка на универзитетот во Питсбург, предупредува: „Одете на лекар ако болката се појави одеднаш и претходно не сте ја почувствувале. Тој вид болка дефинитивно треба да се провери “.

Не чекајте, туку побарајте помош

Ако чувствувате дека болката се влошува, побарајте медицинска помош. „Не дозволувајте болката да напредува. Колку побрзо започнете со третман, полесно ќе биде да ја држите болеста под контрола “, советува анестезиологот Една Ма.

Вие земате лекови против болки без рецепт

Внимателно проучете ги состојките и внимавајте да не ја надминувате препорачаната доза бидејќи тоа може да има сериозни последици. Д-р Трејс Д.Бол предупредува: „Честопати сум сретнал случаи кога луѓето кои страдале од хронична или силна болка земале предозирање со лекови против болки. Ова исто така се случува затоа што луѓето комбинираат повеќе лекови, а потоа се зголемува внесувањето на опасни состојки. Некои пациенти, исто така, имаат помала толеранција кон одредени состојки на лекови против болки, во зависност од нивната возраст, сериозност и историја на медицината, или дали имаат проблем со црниот дроб или бубрезите. Ако го превидите сето ова и не се консултирате со лекар, може да предозирате, што има сериозни последици, дури и фатални “.

Мешање лекови

Ако сметате дека е добра идеја да земате лекови од пријател, размислете уште еднаш. Како прво, давање некому лек на рецепт што не му е препишан, всушност е кршење на законот. Ендокринологот Јозеф Пинзон од UCLA исто така предупредува: „Многу е важно лековите што ги земате да не реагираат едни со други и да бидете особено внимателни ако вашите лекови ги препишуваат повеќе од еден лекар“. Д-р Пинзон вели дека треба да ги предупредите лекарите кои лекови ги користите за да можат да препишат лекови што не се косат со оние што веќе ги земате.

Консултирајте се со специјалист за контрола на болка

Во последните години е направен голем напредок во оваа област, така што има и лекари специјализирани за контрола на болката. Ако вашата болка не престане и почнува да ве прави нефункционална, консултирајте се со специјалист бидејќи може да има некое друго решение.

Побарајте емоционална поддршка

Контролирањето на болката може да биде стресно. Може да побарате помош од психолог или психијатар, кој ќе ви помогне да ги совладате вештините што ќе го намалат стресот што предизвикува болка. Намалувањето на стресот исто така ќе ја намали болката. Во некои случаи, може да се обидете физикална терапија.

Претходна објаваКолку калории навистина ни требаат секој ден?
Следна објаваДва лесни начини да се отстранат дамките од пудра или шминка од облеката…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име